Prawdziwe podróże

Chiny - Tybet: Klasztory i Ogrody Skarbów (13 dni)

Oferta grupowa

Chiny, Chiny, Pekin - Xi'an - Xining - Lhasa - Chengdu, Chiny, Samolot, HB - Śniadania i obiadokolacje

 Pobierz PDF

Chiny                                                                                                                                                                                                                                                                                              
Chiny, Pekin - Xi'an - Xining - Lhasa - Chengdu

Tybet: Klasztory  i Ogrody Skarbów


Wymarzona podróż do Chin - przede wszystkim do fascynującego i tajemniczego TYBETU. Daleko od nowoczesności i "bliskości świata" Tybet stworzył niepowtarzalny klimat refleksyjny i mistyczny. Podpatrzymy styl życia mnichów, odwiedzimy buddyjskie świątynie pachnące drzewem sandałowym, zobaczymy pałac Potala – symbol Tybetu, jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc oraz jezioro Yamdrok, które jest  jednym z trzech świętych jezior Tybetu, malowniczo otoczone śnieżnymi szczytami gór i nieziemską scenerią. Podczas pobytu odwiedzimy tradycyjną rodzinę tybetańską, tradycyjną herbaciarnię i bedziemy mieli okazję skosztować regionalnych specjałów kuchni chińskiej. Program dla podróżników poszukujących wielu wrażeń, pasjonatów wypraw. W programie nie może zabraknąć cesarskiego i nowoczesnego Pekinu oraz tradycyjnego Xi'an.

Dzień 1
Wylot do Chin.
Dzień 2
Przylot do Pekinu. Zwiedzanie Świątyni Nieba, kompleksu sakralnych budowli taoistycznych w południowo-wschodniej części centralnego Pekinu, w Chinach. Kompleks był odwiedzany przez cesarzy Chin z dynastii Ming i Qing w czasie corocznych ceremonii, w czasie których modlono się do Nieba o obfite plony rolne. Cały kompleks został wpisany w 1998 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obiadokolacja. 
Dzień 3
Śniadanie. Wizyta w zoo, gdzie znajduje się instytut pandy wielkiej. Zwiedzanie Pałacu Letniego, kompleksu parkowo-pałacowego stanowiący miejsce letniego odpoczynku cesarzy chińskich z dynastii Qing. Został wybudowany prze chińskiego imperatora Qianlong dla jego matki Niuhuru w 1752 roku. Qianlong nakazał wybudowanie Pałacu w centralnym punkcie parku na wzgórzu znanym Wanshou Sha – wzgórze długowieczności oraz sztucznego jeziora Kunming, które zajmuje powierzchnię 2,2 km² (ok. 2/3 całego parku). Spacer Wielkim Murem - najdłuższą budowlą świata. Biegnie on od miejscowości Shanhaiguan nad Zatoką Liaotuńską, przez Mongolię Wewnętrzną, do przełęczy Jiayuguan w górach Qilian Shan. W okresie świetności budowla liczyła ponad 7600 km długości, do czasów obecnych zachowało się ok. 2400 km. Wizyta w Wiosce Olimpijskiej, która została wybudowana na igrzyska olimpijskie odbywające się w Pekinie w 2012 roku. Wieczorem kolacja z serwowaną kaczką po pekińsku.
Dzień 4
Śniadanie. Zwiedzanie placu Tiananmen, czyli Plac Bramy Niebiańskiego Spokoju, trudno przeoczyć, ze względu na jego imponujące rozmiary: 880 m na 500 m. Historia placu i bramy sięga roku 1417 r. i czasów panowania cesarza Yongle, trzeciego cesarza Chin dynastii Ming, zwanego architektem Pekinu. W czasach imperium przez plac Tiananmen biegła święta droga, którą cesarz dwa razy w roku podążał z Zakazanego Miasta do Świątyni Nieba. Następnie przekraczając Bramę Niebiańskiego Spokoju wkraczamy do miejsca, które przez pięć stuleci było skrzętnie ukrywane przed oczami zwykłego śmiertelnika. Oto dawna siedziba chińskich cesarzy i jeden z największych kompleksów pałacowych świata, wpisany w 1987 r. na listę dziedzictwa UNESCO. Spacer parkiem Jinshan, dawnym parkiem cesarskim w Pekinie, którego początki sięgają czasów dynastii Jin. Wejście do niego znajduje się naprzeciwko północnej bramy Zakazanego Miasta (Shenwumen). Dawniej pełnił funkcję prywatnego miejsca wypoczynku chińskich cesarzy. Przejażdżka rikszami przez Hutong. Wizyta w tradycyjnym chińskim domostwie i spotkanie chińskiej rodziny. Obiadokolacja. Nocny przejazd pociągiem do Xi’an.
Dzień 5
Przyjazd do Xi’an. Transfer do hotelu. Śniadanie. Zwiedzanie Terakotowej Armii, która jest zbiorem ponad 8 tysięcy terakotowych posągów przedstawiających naturalnych rozmiarów wojowników, wraz z końmi i całym osprzętem. Armia miała służyć Cesarzowi Qin Shi Huangdi w jego "życiu po śmierci" i została wraz z nim pochowana ponad 200 lat przed naszą erą. Dopiero w 1974 roku miejscowi rolnicy przypadkiem odkryli posągi, które wkrótce stały się jedną z największych atrakcji Chin. Spacer murami miasta, z których rozpościera się widok na całe miasto. Wieczorem tradycyjna kolacja, tzw. Dumpling Dinner – chińskie pierożki przygotowane na przeróżne sposoby.
Dzień 6
Śniadanie. Zwiedzanie muzeum miasta Xi’an. Wizyta w Małej Pagodzie Dzikiej Gęsi. Pagoda była budowana w latach 707-709, podczas rządów cesarza Zhongzonga z dynastii Tang. Świątynia buddyjska ma 43 m wysokości i składa się z 15 kondygnacji. Lekcja chińskiej kaligrafii. Następnie Wieża Dzwonu. Drewniana wieża jest największym i najlepiej zachowanych budynkiem tego typu w Chinach. Jej wysokość wynosi 36 m. Budowla stoi na murowanej, kwadratowej podstawie, która ma wysokość 8,6 m, każdy z boków podstawy liczy 35,5 m długości. Wieża posiada trzy poziomy dachu i składa się z dwóch kondygnacji. Spacer ulicą muzułmańską. Obiadokolacja.
Dzień 7
Śniadanie. Lot do Xining. Wizyta w klasztorze Ta'er, największym klasztorze w Qinghai, który został zbudowany w dynastii Ming. Ta’er to niezwykłe opactwo budyjskie, wyglądające jak miasteczko, zajmuje ogromne wzgórze i składa się z niezliczonych budynków. Jego architektura pełna barw to prawdziwa uczta dla oczu.  Następnie zobaczymy Meczet Dongguan, najsłynniejszy meczet w północno-zachodnich Chinach. Obiadokolacja. Transfer na dworzec, przejazd najszybszym pociągiem na świecie do Lhasa w Tybecie.
Dzień 8
Śniadanie w pociągu. Późnym popołudniem przyjazd do Lhase - stolicy Tybetu. Transfer do hotelu. Obiadokolacja.
Dzień 9
Śniadanie. Wizyta w Pałacu Potala, zimowej rezydencji nominalnych władców Tybetu do 1959 roku, kiedy Dalajlama XIV został zmuszony do ucieczki w wyniku nieudanego powstania. Położony w Lhasie obiekt jest najwyżej usytuowanym (3700 m n.p.m.) pałacem na świecie, a do czasu utworzenia na jego terenie muzeum był również największym budynkiem mieszkalnym. Wznosi się ponad 90 metrów nad miastem, zajmując południowe zbocza Marpo Ri (Czerwonej skały) na długości ok. 1,5 km i obszarze 41 hektarów. Zwiedzanie pałacu Norbulingka otoczonego największym w Tybecie parkiem, znajdujący się kilka kilometrów na zachód od centrum Lhasy. Nazwa tybetańska w dosłownym tłumaczeniu znaczy "Ogród Skarbów”. Wizyta w klasztorze Sera, gdzie podziwiać będzie można debatę mnichów. Obiadokolacja.
Dzień 10
Śniadanie. Zwiedzanie Dżokhang najstarszej buddyjska świątynia w Tybecie, wzniesionej ok. roku 641 w Lhasie przez pierwszego władcę okresu imperialnego króla Songcen Gampo. Jedno z duchowych centrów tybetańskiej odmiany buddyzmu. Spacer ulicą Barkhor, najsłynniejszą ulicą biznesową w Lhase. Popołudniu wizyta w Drepung, jednym z trzech wielkich klasztorów uniwersytetów Gelug w Tybecie. Pozostałe dwa to Ganden i Sera. Drepung jest największym z tybetańskich klasztorów. Obiadokolacja.
Dzień 11
Śniadanie. Pobyt nad jeziorem Yamdrok, które jest położonym na wysokości 4450 metrów nad poziomem morza jednym z trzech świętych jezior Tybetu. Jest bardzo duże, ma 72 km długości i jest malowniczo otoczone śnieżnymi szczytami gór. Wracając do hotelu, odwiedzimy tradycyjną rodzinę tybetańską w celu zobaczenia życia prawdziwych ludzi regionu. Obiadokolacja w tradycyjnym tybetańskim stylu.
Dzień 12
Śniadanie. Lot do Chengdu. Wizyta w domu herbaty gdzie będzie można zobaczyć tradycyjny rytuał parzenia herbaty. Spacer tradycyjną ulicą Chińską Jinli. Na ulicy znajduje się bardzo duża ilośc restauracji, barów oraz sklepów. Pożegnalna kolacja stylu syczuańskim.
Dzień 13
Śniadanie. Lot powrotny do Polski.

Cena zawiera:

 • przelot samolotem Warszawa – Pekin oraz Chengdu-Shuanglin – Warszawa,
 • transport autokarem/pociągiem/samolotem w Chinach (według programu),
 • zakwaterowanie: 9 noclegów w hotelach ***/**** oraz 2 noclegi w pociągu (wagon sypialny z kuszetkami),
 • wyżywienie: 2x dziennie (śniadania i obiadokolacje),
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
 • zwyczajowe napiwki,
 • opiekę pilota na całej trasie wycieczki,
 • opiekę przewodników lokalnych,
 • ubezpieczenie KL 45000 Euro, NNW 20000 PLN, bagaż 1100 PLN Signal Iduna S.A. - pakiet podstawowy

Cena nie zawiera:

 • wizy chińskiej,
 • wydatków własnych,
 • kosztów realizacji programu - 500 USD (płatne przewodnikowi po przylocie do Pekinu).

Uwagi:

 • dopłata do pokoju 1-osobowego – 1500 zł, 
 • Turyści udający się do Chin w celach turystycznych muszą posiadać wizę. Koszt wizy chińskiej: 540 zł (445 zł wiza, 95 zł pośrednictwo wizowe).

Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach

 
 • Waluta
  Yuan (CNY)
   
 • Czas lokalny
  GMT +8
  Brak czasu letniego
   
 • Dokumenty podróży (wiza)
  Konieczność wyrobienia wizy turystycznej.
   
 • Zalecane szczepienia
  WZW A i B, BTP (błonica, tężec, polio), dur brzuszny
   
 • Czas przelotu
  ok. 9 h
   
 • Język
  Język chiński. Można porozumieć się po angielsku.
   
 • Napięcie elektryczne 220 V / 50 Hz
  Typ gniazdka: A, C, C-2, G, I (konieczny adapter)

Aktualnie brak terminów