Prawdziwe podróże

CHORWACJA - COVID 19

Koronawirus - Aktualne informacje wjazdowe i obostrzenia dla turystów z Polski związane z COVID-19

Aktualizacja warunków wjazdu na teren Republiki Chorwacji na dzień 01.07.2021 r..
 
Zgodnie z decyzją Państwowego Sztabu Obrony Cywilnej Republiki Chorwacji z dnia 30 czerwca 2021 roku od 1 lipca 2021 roku obowiązują następujące ważne zmiany dotyczące osób przyjeżdzających do Chorwacji:
osoby, które chcą wjechać na teren Republiki Chorwacji zobowiązane są do przedstawienia Unijnego Certyfikatu COVID wydawanego na podstawie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/953 potwierdzające szczepienia, wynik testu lub ozdrowienie.

Certyfikaty można pobrać między innymi z indywidualnego konta IKP:  https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta.
Więcej informacji o Certyfikatach: https://www.gov.pl/web/certyfikat.
 
W przypadku jeśli osoby nie posiadają Unijnego Certyfikatu COVID wjazd na teren Republiki Chorwacji będzie dla nich możliwy pod warunkiem spełnienia jednego z następujących kryteriów:

lub

lub

lub

 
Dzieci do ukończenia 12 roku życia podróżujące pod opieką rodziców/opiekunów, którzy posiadają Unijny Certyfikat COVID lub spełniają wyżej wymienione warunki wjazdu do Chorwacji, zwolnione są z obowiązku testu.

Osoby, które  nie będą spełniały jednego z wyżej wymienionych warunków, przy wjeździe na terytorium Republiki Chorwacji zostaną automatycznie skierowane Policję Graniczną na kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego, wykonanego już na terenie Chorwacji. Osoby, które nie wykonają testu lub nie otrzymają negatywnego wyniku testu muszą odbyć 10-dniową kwarantannę.

Lista szybkich testów antygenowych zaakceptowanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej: 
https://ec.europa.eu/health/sites/health/files/preparedness_response/docs/covid-19_rat_common-list_en.pdf
 
Jednocześnie zastrzega się prawo zmiany ww. warunków z uwagi na sytuację epidemiologiczną.Przypominamy, że tak jak w ubiegłym roku, aby ułatwić procedury związane z przekraczaniem granicy Republiki Chorwacji, a także w celu uniknięcia kolejek i skrócenia kontroli na granicach,  zachęcamy do korzystania ze specjalnej aplikacji ENTER CROATIA https://entercroatia.mup.hr/

Aplikacja jest prosta w obsłudze i dostępna w języku polskim.
Po podaniu danych i wysłaniu zgłoszenia w aplikacji, Goście otrzymają od Policji Granicznej drogą mailową potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia oraz wszystkie rekomendacje chorwackiego Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Tym samym aplikacja umożliwia jeszcze przed wjazdem na terytorium Chorwacji dokonanie zgłoszenia online.

Ubezpieczenie Vero Travel pokrywa koszty leczenia w sytuacji zakażenia koronawirusem, a także opłaty związane z nieplanowanym przedłużeniem pobytu w Chorwacji na skutek nałożonej kwarantanny, a w przypadku wycieczki lotniczej bądź autokarowej – kosztów późniejszego powrotu do kraju.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O UBEZPIECZENIACH TURYSTYCZNYCH VERO TRAVEL
 

Turystyka w Chorwacji w czasach koronawirusa

Chorwacki Inspektorat Zdrowia Publicznego przygotował bardzo szczegółowe wytyczne dla hoteli, transportu publicznego, pracowników marin, a nawet parków narodowych oraz plaż – wszystko, aby zapewnić możliwość spędzenia bezpiecznych i komfortowych wakacji.

Wszystkie obiekty noclegowe funkcjonują normalnie, czynne są również restauracje i kawiarnie – obowiązują jednak limity liczby przyjmowanych gości.

Najważniejsze wytyczne i obostrzenia:

- Zachowanie dystansu społecznego (nie dotyczy to rodzin) – w przestrzeni zamkniętej 2 metry, a w przestrzeni otwartej 1,5 metra.

- Zakrywanie ust i nosa w obiektach handlowych, instytucjach medycznych, środkach transportu publicznego (również na promach i w taksówkach), instytucjach z bezpośrednią obsługą klienta (poczta, banki, kantory) oraz w punktach usługowych (np. fryzjer czy kosmetyczka), na cmentarzach, a także w przestrzeni otwartej, gdy nie można zachować bezpiecznego 1,5 m dystansu od innych osób.

- W hotelach mogą pojawiać się barierki ograniczające kontakt między pracownikami recepcji a gośćmi, większa jest również odległość pomiędzy stolikami w restauracjach. Plaże w chorwackich kurortach są mniej zatłoczone. Na 100 m kwadratowych plaży jednocześnie może przebywać maks. 15 osób. Odległość pomiędzy leżakami ma wynosić min. 1,5 metra.

Więcej informacji dot. wyjazdów do Chorwacji

# koronawirus #covid-19 #wakacje w Chorwacji #Chorwacja #obostrzenia #informacje Chorwacja #koronawirus Chorwacja #covid19 Chorwacja