Gruzja

Aktualnie brak ceny

Gruzja, Mccheta, Tbilisi, Batumi, Egzotyka, Samolot, HB - Śniadania i obiadokolacje

 Pobierz PDF

Gruzja                                                                                                                                                                                                                                                                                            POBIERZ PROGRAM
Mccheta - Tbilisi - Signagi - Kutaisi - Batumi - Forteca Gonio

Gruzja klasyczna - Smaki Kaukazu

Cena: od 2.700 PLN + 200 EUR


Dzień 1
Spotkanie z pilotem na lotnisku. Przelot do Gruzji. Transfer do hotelu, zakwaterowanie. Wieczorne zwiedzanie Tbilisi. Obiadokolacja i nocleg.
Dzień 2
Śniadanie. Wycieczka do Mcchety, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mccheta jest jednym z najstarszych miast Gruzji. Położona na ważnym trakcie handlowym, łączącym brzeg Morza Czarnego z miastami na kaspijskim wybrzeżu istniała już w głębokiej starożytności. Przez kilka wieków Mccheta była stolicą gruzińskiego królestwa Iberii. Rezydujący w Mcchecie iberyjski król Mirian III w 317 r. przyjął chrześcijaństwo, dlatego też miasto do dziś jest siedzibą najwyższych władz Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Zwiedzanie miasta: klasztor Jvari z VI w., XI-wieczna katedra Sweti Cchoweli – według legendy miejsce pochowania szaty Chrystusa, XI-wieczny żeński klasztor Samtawro – jeden z najstarszych monastyrów w Gruzji, związany z misją apostolską świętej Nino oraz pierwszymi chrześcijańskimi władcami Gruzji. Kolejno spacer wąskimi uliczkami miasta. Po południu przejazd do Tbilisi i zwiedzanie miasta: najdłuższa
ulica Tbilisi – Rustaveli, świątynia Metkhi z XIII w. położona nad skalistym urwiskiem wznoszącym się nad rzeką Kurą, siedziba Prezydenta, siarkowe łaźnie Abanotubani, będące wizytówką Tbilisi, XII-wieczna katedra Sioni, będąca główną świątynią Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, bazylika Anchiskhati, Most Pokoju, Rike Park – miejsce wypoczynku mieszkańców Tbilisi, ulica Chardin, Plac Wolności. Przejazd do twierdzy Narikala z IV w., wznoszącej się nad Tbilisi. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.
Dzień 3
Śniadanie, przejazd do romantycznego miasta Signagi. Spacer romantycznymi uliczkami miasta, wizyta w domu – muzeum Niko Pirosmaniego – narodowej chluby Gruzinów, malarza prymitywisty, porównywanego z naszym Nikiforem, którym zachwycał się sam Pablo Picasso. Kolejno wizyta w klasztorze Bodbe, gdzie pochowano Świętą Nino. Po południu przejazd do Kwareli. Wizyta w winiarni i muzeum wina Khareba, gdzie Eduard Szewardnadze zapraszał głowy państw, m. in. Fidela Castro. Zwiedzanie muzeum. Możliwość udziału w degustacji win. Powrót do Tbilisi na obiadokolację i nocleg.
Dzień 4
Śniadanie, przejazd do Gruzji Zachodniej. Czas na zakup pamiątek. Kolejno zwiedzanie Kutaisi, miasta którego historia sięga trzech tysięcy lat. Wizyta w XII-wiecznym kompleksie klasztornym Gelati, ufundowanym przez słynnego gruzińskiego króla Dawida IV Budowniczego. Dziś kompleks wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Kutaisi zobaczymy również katedry Bagrati z XI w. – symbol miasta Kutaisi. W miarę możliwości wizyta w jaskini Prometeusza, gdzie według legendy Prometeusz dał ludziom ogień, za co został przykuty do skały. Po południu przejazd do Batumi. Obiadokolacja i nocleg.
Dzień 5
Śniadanie, zwiedzanie Batumi: port morski z przylegającym parkiem nadmorskim, rynek Piazza w typowo włoskim stylu. Podczas spaceru zajrzymy do kościołów i świątyni w mieście, przyjrzymy się licznym pomnikom i rzeźbom, m. in. Madei, Neptuna, Nino i Ali, Wieży Alfabetu. Zobaczymy także Uniwersytet, Sąd, Park 6-go Maja i jezioro Nurigel. Po południu wycieczka do Ogrodu Botanicznego, położonego w jednym z najpiękniejszych miejsc Adżarii, na Zielonym Przylądku. W ogrodzie, w którym kręcono wiele filmów komunistycznych, znaleźć można ponad pięć tysięcy gatunków roślin. Na koniec zwiedzania wizyta w Muzeum Nobla. Obiadokolacja i nocleg.
Dzień 6
Po kilku dniach intensywnego zwiedzania należy nam się odpoczynek. Dlatego w tym dniu po śniadaniu zaplanowaliśmy całodzienny relaks na wybrzeżu Morza Czarnego. Nie zapomnij obuwia plażowego, bo w Batumi plażujemy na kamieniach! Dla chętnych będzie oczywiście czas na zakup pamiątek. Wieczorem obiadokolacja i nocleg.
Dzień 7
Śniadanie, wizyta w Fortecy Gonio, najstarszej twierdzy w Gruzji, datowanej na VIII-VII w. p.n.e. Otoczona górami, strzeżona przez 18 baszt i grube na kilka metrów mury, była dobrym punktem strategicznym już za czasów Imperium Rzymskiego, a legenda głosi, że na terenie fortecy znajduje się grób świętego Macieja, jednego z dwunastu apostołów. Kolejno wycieczka do wodospadu Makhuntseti – perły gór Adżara. Wieczorem obiadokolacja i nocleg.
Dzień 8
Śniadanie, wykwaterowanie i przejazd na lotnisko. Przelot do Polski i zakończenie wycieczki.

Cena zawiera:

 • przelot samolotem,
 • transport komfortowym autokarem z klimatyzacją w Gruzji,
 • zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach 3*,
 • wyżywienie: 7 śniadań, 7 obiadokolacji,
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
 • opiekę pilota na całej trasie wycieczki,
 • opiekę przewodnika lokalnego polskojęzycznego (4 dni),
 • ubezpieczenie KL, CP, NNW, bagaż podróżny firmy Signal Iduna S.A.

Cena nie zawiera:

 • napojów do obiadokolacji,
 • kosztów realizacji programu - 200 EURO (płatne przewodnikowi po przylocie do Gruzji).

Uwagi:

 • dopłata do pokoju 1-osobowego – 650,- zł,
 • realizacja programu uzależniona jest od godzin przelotów,
 • przelot do Tbilisi lub Kutaisi (w zależności od terminu).

Fakultatywnie:

 • kolacja integracyjna w restauracji z pokazem tańców gruzińskich i degustacją win (w trakcie pobytu w Batumi) – 20 €. • Waluta
  Lari gruzińskie (GEL)
  1 lari = 100 tetri
  1 USD = 2,50 GEL
   
 • Czas lokalny
  GMT +4
  Brak czasu letniego.
   
 • Dokumenty podróży (wiza)
  Paszport lub dowód osobisty musi być ważny co najmniej 3 miesięce od daty zakończenia imprezy. Zwolnienie z obowiązku wizowego do roku.
   
 • Zalecane szczepienia
  WZW A i B, BTP (błonica, tężec, polio)
   
 • Czas przelotu
  ok. 3,5 h
   
 • Język
  Język gruziński. Można porozumieć się po rosyjsku, rzadziej po angielsku.
   
 • Napięcie elektryczne220 V / 50 Hz
  Typ gniazdka: C
  (takie jak w Polsce)

Aktualnie brak terminów