Prawdziwe podróże

Gruzja klasyczna

Cena od: 2590 PLN

Gruzja, Mccheta, Tbilisi, Batumi, Gruzja, Samolot, HB - Śniadania i obiadokolacje

 Pobierz PDF

Gruzja                                                                                                                                                                                                                                                                                            POBIERZ PROGRAM Mccheta - Tbilisi - Signagi - Kutaisi - Batumi - Forteca Gonio

Gruzja klasyczna - Smaki Kaukazu

Cena: od 2.590 PLN + 200 EUR


Dzień 1
Spotkanie z pilotem na lotnisku. Przelot do Gruzji. Transfer do hotelu, zakwaterowanie. Wieczorne zwiedzanie Tbilisi. Obiadokolacja i nocleg.
Dzień 2
Śniadanie. Wycieczka do Mcchety, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mccheta jest jednym z najstarszych miast Gruzji. Położona na ważnym trakcie handlowym, łączącym brzeg Morza Czarnego z miastami na kaspijskim wybrzeżu istniała już w głębokiej starożytności. Przez kilka wieków Mccheta była stolicą gruzińskiego królestwa Iberii. Rezydujący w Mcchecie iberyjski król Mirian III w 317 r. przyjął chrześcijaństwo, dlatego też miasto do dziś jest siedzibą najwyższych władz Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Zwiedzanie miasta: klasztor Jvari z VI w., XI-wieczna katedra Sweti Cchoweli – według legendy miejsce pochowania szaty Chrystusa, XI-wieczny żeński klasztor Samtawro – jeden z najstarszych monastyrów w Gruzji, związany z misją apostolską świętej Nino oraz pierwszymi chrześcijańskimi władcami Gruzji. Kolejno spacer wąskimi uliczkami miasta. Po południu przejazd do Tbilisi i zwiedzanie miasta: najdłuższa ulica Tbilisi – Rustaveli, świątynia Metkhi z XIII w. położona nad skalistym urwiskiem wznoszącym się nad rzeką Kurą, siedziba Prezydenta, siarkowe łaźnie Abanotubani, będące wizytówką Tbilisi, XII-wieczna katedra Sioni, będąca główną świątynią Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, bazylika Anchiskhati, Most Pokoju, Rike Park – miejsce wypoczynku mieszkańców Tbilisi, ulica Chardin, Plac Wolności. Przejazd do twierdzy Narikala z IV w., wznoszącej się nad Tbilisi. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.
Dzień 3
Śniadanie, przejazd do romantycznego miasta Signagi. Spacer romantycznymi uliczkami miasta, wizyta w domu – muzeum Niko Pirosmaniego – narodowej chluby Gruzinów, malarza prymitywisty, porównywanego z naszym Nikiforem, którym zachwycał się sam Pablo Picasso. Kolejno wizyta w klasztorze Bodbe, gdzie pochowano Świętą Nino. Po południu przejazd do Kwareli. Wizyta w winiarni i muzeum wina Khareba, gdzie Eduard Szewardnadze zapraszał głowy państw, m. in. Fidela Castro. Zwiedzanie muzeum. Możliwość udziału w degustacji win. Powrót do Tbilisi na obiadokolację i nocleg.
Dzień 4
Śniadanie, przejazd do Gruzji Zachodniej. Czas na zakup pamiątek. Kolejno zwiedzanie Kutaisi, miasta którego historia sięga trzech tysięcy lat. Wizyta w XII-wiecznym kompleksie klasztornym Gelati, ufundowanym przez słynnego gruzińskiego króla Dawida IV Budowniczego. Dziś kompleks wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Kutaisi zobaczymy również katedry Bagrati z XI w. – symbol miasta Kutaisi. W miarę możliwości wizyta w jaskini Prometeusza, gdzie według legendy Prometeusz dał ludziom ogień, za co został przykuty do skały. Po południu przejazd do Batumi. Obiadokolacja i nocleg.
Dzień 5
Śniadanie, zwiedzanie Batumi: port morski z przylegającym parkiem nadmorskim, rynek Piazza w typowo włoskim stylu. Podczas spaceru zajrzymy do kościołów i świątyni w mieście, przyjrzymy się licznym pomnikom i rzeźbom, m. in. Madei, Neptuna, Nino i Ali, Wieży Alfabetu. Zobaczymy także Uniwersytet, Sąd, Park 6-go Maja i jezioro Nurigel. Po południu wycieczka do Ogrodu Botanicznego, położonego w jednym z najpiękniejszych miejsc Adżarii, na Zielonym Przylądku. W ogrodzie, w którym kręcono wiele filmów komunistycznych, znaleźć można ponad pięć tysięcy gatunków roślin. Na koniec zwiedzania wizyta w Muzeum Nobla. Obiadokolacja i nocleg.
Dzień 6
Po kilku dniach intensywnego zwiedzania należy nam się odpoczynek. Dlatego w tym dniu po śniadaniu zaplanowaliśmy całodzienny relaks na wybrzeżu Morza Czarnego. Nie zapomnij obuwia plażowego, bo w Batumi plażujemy na kamieniach! Dla chętnych będzie oczywiście czas na zakup pamiątek. Wieczorem obiadokolacja i nocleg.
Dzień 7
Śniadanie, wizyta w Fortecy Gonio, najstarszej twierdzy w Gruzji, datowanej na VIII-VII w. p.n.e. Otoczona górami, strzeżona przez 18 baszt i grube na kilka metrów mury, była dobrym punktem strategicznym już za czasów Imperium Rzymskiego, a legenda głosi, że na terenie fortecy znajduje się grób świętego Macieja, jednego z dwunastu apostołów. Kolejno wycieczka do wodospadu Makhuntseti – perły gór Adżara. Wieczorem obiadokolacja i nocleg.
Dzień 8
Śniadanie, wykwaterowanie i przejazd na lotnisko. Przelot do Polski i zakończenie wycieczki.

Cena zawiera:
- przelot samolotem,
transport komfortowym autokarem z klimatyzacją w Gruzji,
zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach 3*,
- wyżywienie: 7 śniadań, 7 obiadokolacji,
opiekę pilota na całej trasie wycieczki,
opiekę przewodnika lokalnego polskojęzycznego (4 dni),
ubezpieczenie KL 45000 Euro, NNW 20000 PLN, bagaż 1100 PLN Signal Iduna S.A. - pakiet podstawowy
składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy

Cena nie zawiera:
- napojów do obiadokolacji,
- kosztów realizacji programu - 200 EURO (płatne przewodnikowi po przylocie do Gruzji).
- dopłata do pokoju 1-osobowego – 650,- PLN,

Dopłaty/zniżki:
- dopłata do pokoju 1-osobowego – 650,- PLN

Fakultatywnie:
- kolacja integracyjna 
w restauracji z pokazem tańców gruzińskich i degustacją win (w trakcie pobytu w Batumi) – 20 Euro/os.

Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach
  • Kolejność realizacji programu jest uzależniona od godzin przelotu.
  • Przelot do Tbilisi lub Kutaisi (w zależności od terminu).
  • Obywatele Polscy przed podróżą do Gruzji muszą wypełnić specjalny formularz elektroniczny dostępny na stronie https://registration.gov.ge
  • Osoby zaszczepione na Covid-19 powinny posiadać zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki (w języku angielskim).
  • Osoby nie szczepione muszą posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR wykonanym w ciągu ostatnich 72 godz. przed przylotem (w języku angielskim). Po 3 dniach od przyjazdu należy wykonać kolejny test PCR na własny koszt (ok. 25 euro).

Waluta
Lari gruzińskie (GEL)
1 lari = 100 tetri
1 USD = 2,50 GEL
 
Czas lokalny: GMT +4. Brak czasu letniego.
 
Dokumenty podróży: Paszport lub dowód osobisty musi być ważny co najmniej 3 miesięce od daty zakończenia imprezy. 
 
Czas przelotu: ok. 3,5 h
 
Język: gruziński. Można porozumieć się po rosyjsku, rzadziej po angielsku.
 
Napięcie elektryczne 220 V / 50 Hz
Typ gniazdka: C (takie jak w Polsce)