Gruzja z wypoczynkiem w Batumi

Cena od: 3713 PLN

Gruzja, Batumi - Mccheta - Tbilisi - Sighnaghi - Upliscyche - Borjomi, Egzotyka, Samolot, HB - Śniadania i obiadokolacje

 Pobierz PDF

Gruzja z wypoczynkiem w Batumi                                                                                                                                                                                                                                            POBIERZ PROGRAM
Batumi - Mccheta - Tbilisi - Sighnaghi - Upliscyche - Borjomi

Cena: 3.800 zł + 100 euro
 


Dzień 1
Wyjazd z Opola o godz. 15:00, przejazd na lotnisko Okęcie. Spotkanie z pilotem na lotnisku w Warszawie o godz. 19:30. Godz. 22:25 wylot do Tbilisi.
Dzień 2
Przylot do Tbilisi godz. 04:05. Śniadanie, zostawienie bagaży w hotelu. Zwiedzanie Tbilisi rozpoczniemy od największej prawosławnej świątyni na Kaukazie- soboru Św. Trójcy. Jest ona obecnie najczęściej publikowanym symbolem miasta. Następnie zajrzymy do XII-wiecznej świątyni Metekhi, związanej z legendą o brutalnej rzezi chrześcijan. Następnie zobaczymy synagogę, kawiarniane uliczki Chardin, Majdan Gorgasali, katedrę Syoni z pięknymi freskami, bazylikę Anchiskhati, najstarszą cerkiew miasta. Na koniec wjedziemy kolejką linową na twierdzę Narikala, zwaną "gruzińskim Kremlem", skąd rozpościera się panoramiczny widok na stolicę. Zejście do dzielnicy słynnych łaźni siarkowych, w których bywało wielu słynnych pisarzy i poetów, jak np. Puszkin, Lermontov, czy Dumas. Na koniec dnia wizyta w polskiej misji Kamilianów. Msza Św. Wieczorem przejazd do hotelu. Kolacja i nocleg.
Dzień 3
Po śniadaniu przejazd do Mcchety, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mccheta jest jednym z najstarszych miast Gruzji. Przez kilka wieków Mccheta była stolicą gruzińskiego królestwa Iberii. Rezydujący w Mcchecie iberyjski król Mirian III w 317 r. przyjął chrześcijaństwo, dlatego też miasto do dziś jest siedzibą najwyższych władz Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Zwiedzanie miasta- monastyr Jvari z VI w., XI-wieczna katedra Sweti Cchoweli (wg legendy miejsce pochowania szaty Chrystusa). Powrót do TBILISI. Dalsze zwiedzanie: Plac Wolności, Aleja Rustaveli. Czas wolny w okolicach pchlego targu, Suchy Most oraz bulwaru New Tyflis. Wieczorem kolacja w restauracji z pokazem tańców gruzińskich. Powrót do hotelu na nocleg
Dzień 4 
Po śniadaniu wycieczka słynną Gruzińską Drogą Wojenną. Określenie to związane jest z miejscem toczenia się ciężkich walk na początku XIX w. Obecnie jednak to niezwykle malownicza trasa biegnąca przez Wielki Kaukaz, wzdłuż której można podziwiać piękne widoki, wspaniałe zabytki, wiele fortyfikacji i wież strażniczych. Obok Swanetii, jest to najbardziej malownicza część Gruzji. Przejazd pasmem Wielkiego Kaukazu, przekroczenie Przełęczy Krzyżowej (2379 m n.p.m.)- jest to geograficzna granica między Europą, a Azją. Krótki postój przy fortecy Ananuri z XVII w. z widokiem na Jezioro Żinwalskie. Będzie można zobaczyć też położoną na wysokości 2170 m XIV-wieczną cerkiew św. Trójcy (podjazd samochodami terenowymi). Rozpościera się stąd piękny widok na górę Kazbeg (5047 m n.p.m.). Po drodze zobaczymy kurort narciarski Gudauri. Powrót do Tbilisi na obiadokolację i nocleg.
Dzień 5 
Śniadanie, przejazd do klasztoru Bodbe, gdzie pochowano patronkę Gruzji- świętą Nino. Następnie wyruszymy do Sighnaghi – jednego z historycznych miast Gruzji, które zachowało swój oryginalny styl z tradycyjnymi balkonami, unikalnymi murami obronnymi, wieżami i brukowanymi uliczkami. Sighnaghi jest również znane jako “miasto miłości”. Następnie przejazd do drugiej, najwyższej katedry Gruzji – Alaverdi (XI w.). Potężna budowla, otoczona murami, wznosi się dumnie wśród winnic. Stanowi ona centrum religijne Kachetii. Przyjazd do winiarni Twins Old Cellar, specjalizującej się w tradycyjnej metodzie wyrobu wina w glinianych dzbanach qvevri. Zobaczymy tam nietypowe muzeum, które pozwoli nam zrozumieć sekret tej metody, która przetrwała w niemalże niezmienionej formie od starożytności. Degustacja wina. Powrót do Tbilisi, kolacja, nocleg.
Dzień 6 
Śniadanie, wykwaterowanie, przejazd do Upliscyche, jednego z najważniejszych zabytków Kaukazu, które ma ponad 3000 la- zwiedzanie pięknego, wykutego w skale starożytnego miasta wraz ze wzniesionym w XII wieku kościołem św. Jerzego. Przejazd do Kutaisi- miasta, którego historia sięga trzech tysięcy lat. Wizyta w XII-wiecznym kompleksie klasztornym Gelati, ufundowanym przez słynnego gruzińskiego króla Dawida IV Budowniczego. W Kutaisi zobaczymy również katedrę Bagrati z XI wieku- symbol miasta. Obiadokolacja i nocleg w balneologicznym kurorcie Tskaltubo
Dzień 7 
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Jaskini Prometeusza – jednej z największych i najpiękniejszych w Europie. Jest ona bogata w podziemne rzeki i bajeczne formy skalne. Kolejno przejazd do Batumi. Zakwaterowanie w hotelu i czas na odpoczynek. Zwiedzanie Batumi- miasta, które jest Perłą Morza Czarnego i stolicą Autonomicznej Republiki Adjary. Wycieczkę rozpoczniemy od głównych ulic Batumi. Odwiedzimy nowoczesną część miasta z bulwarem nadmorskim, statuą Medei, port Batumi, Wieża Alfabetu, ruchoma rzeźba Ali i Nino. Zobaczymy również jedyny meczet w centrum Batumi z 1860 roku i kościół Najświętszej Maryi zbudowany w 1898 roku przez dwóch braci. Wieczorem powrót do hotelu. Kolacja i nocleg.
Dzień 8 
Po śniadaniu czas wolny na plażowanie na wybrzeżu Morza Czarnego i indywidualne zwiedzanie Batumi. Dla chętnych wizyta w ogrodzie botanicznym położonym w jednym z najpiękniejszych miejsc Adżarii, na Zielonym Przylądku. W ogrodzie, w którym kręcono wiele filmów komunistycznych, znaleźć można ponad pięć tysięcy gatunków roślin (ogród zajmuje obszar 110 ha). Wieczorem kolacja i nocleg.
Dzień 9 
Po śniadaniu pobyt w Batumi. Ok. 12:00 wykwaterowanie. Przejazd w kierunku Tbilisi z postojem w Borjomi- uzdrowisku słynnym z doskonałej wody. Spacer po centrum miasta. Degustacja wody wprost ze źródła. Wieczorem wczesna kolacja i nocleg.
Dzień 10 
Pobranie suchego prowiantu i wykwaterowanie z hotelu. Przejazd na lotnisko w Tbilisi. O godz. 04:55 wylot do Polski. Przylot do Warszawy o godz. 06:40. Powrót autokarem do Opola.

Cena zawiera: 

 • przelot samolotem, opłaty lotniskowe, bagaż (linie LOT);
 • dojazd na lotnisko,
 • transport komfortowym autokarem w Gruzji;
 • zakwaterowanie: 8 noclegów w hotelach 3* (pokoje 2-osobowe z łazienkami);
 • wyżywienie: 8 śniadań, 8 obiadokolacji (w tym 1 uroczysta z tańcami);
 • wino i wodę do kolacji;
 • opiekę pilota;
 • ubezpieczenie KL, CP, NNW, bagaż firmy SIGNAL IDUNA;
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny;

Cena nie zawiera: 

 • kosztów realizacji programu 100 euro (zbierane przez przewodnika po przylocie do Kutaisi): bilety wstępu, wjazd jeepami w Kazbegu, degustacja wina w Kacheti.,
 • napiwków dla kierowcy i przewodnika.

Opcjonalnie:

 • dopłata do pokoju 1-os. 700 zł;
 • ogród botaniczny w Batumi 15 € (bilet wstępu + dojazd); • Waluta
  Lari gruzińskie (GEL)
  1 lari = 100 tetri
  1 USD = 2,50 GEL
   
 • Czas lokalny
  GMT +4
  Brak czasu letniego.
   
 • Dokumenty podróży (wiza)
  Paszport lub dowód osobisty musi być ważny co najmniej 3 miesięce od daty zakończenia imprezy. Zwolnienie z obowiązku wizowego do roku.
   
 • Zalecane szczepienia
  WZW A i B, BTP (błonica, tężec, polio)
   
 • Czas przelotu
  ok. 3,5 h
   
 • Język
  Język gruziński. Można porozumieć się po rosyjsku, rzadziej po angielsku.
   
 • Napięcie elektryczne 220 V / 50 Hz
  Typ gniazdka: C
  (takie jak w Polsce)

Termin Cena Rezerwacja
09-03-2020 - 18-03-20203713 PLNRezerwuj