JARMARK W PRADZE

Jarmark Bożonarodzeniowy z noclegiem w Pradze - sprawdź ofertę!

PIELGRZYMKA DO FATIMY

Zapraszamy na pielgrzymkę do Fatimy w ostatnim terminie w tym roku - 08-14.11.2017 - sprawdź ofertę!

JARMARK W KRAKOWIE

Jarmark Bożonarodzeniowy ze zwiedzaniem Krakowa - sprawdź ofertę!

LONDYN CITY BREAK

Wyloty z Warszawy, Poznania, Wrocławia i Katowic - sprawdź ofertę!

JARMARK W WIEDNIU

Jarmark Bożonarodzeniowy w Wiedniu - sprawdź ofertę!

TROPICAL ISLANDS

Tropiki w zasięgu ręki! - sprawdź ofertę!

 

Tatry - Poronin
ZIELONA SZKOŁA W TATRACH- PORONIN k. ZAKOPANEGO

„Z EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT" oraz „BLIŻEJ Z PODHALAŃSKĄ KULTURĄ "


Zakopanego nie trzeba specjalnie reklamować. Jest to najbardziej znany górski kurort w naszym kraju. Jednocześnie jest to najwyżej położone miasto w Polsce. Oprócz dogodnego położenia, które ułatwia turystom zdobywanie górskich szczytów, Zakopane to również zachwycające miejsce ze względu na góralski folklor: sztukę, oryginalną gwarę, muzykę, obyczaje, czy też drewnianą architekturę - góralskie chaty i kościółki pięknie prezentujące się na tle górskiego krajobrazu. Od ponad stu lat miasto jest kolebką artystyczną - jego atmosfera służy artystom różnych sztuk i stylów artystycznych.

Wędrówki po okolicy, spacery po górach i leczniczy mikroklimat z pewnością pozwolą na odpoczynek podczas wycieczki czy Zielonej szkoły.

ZAKWATEROWANIE:

Pensjonat położony jest na skraju malowniczych tatrzańskich lasów w Poroninie (na granicy z Małym Cichym) ok. 4 km od Zakopanego. Położony z dala od ulic, ogrodzony, bardzo bezpieczny. Standard komfortowy. Grupa jest zakwaterowana w pokojach 2,3, 4- osobowych z łazienkami, TV, a przede wszystkim z pięknym widokiem na Giewont. Dla dzieci przygotowane są specjalnie sale przeznaczone do zajęć dydaktycznych (łącznie z tablicą) oraz rekreacyjnych: 2 stoły do ping-ponga (jeden na zewnątrz), 5tzw. piłkarzyków, lotki, gry-automaty (2 zł/gra), bilard ( 5 zł/ 0,5h). Ponad to w obiekcie znajduje się stołówka z doskonałą kuchnią, wiata góralska w której planujemy ognisko oraz zajęcia z grupą. Na terenie obiektu duże boisko do gry w piłkę nożną (trawiaste),huśtawki, obszerny teren rekreacyjny do gier np. siatkówka, dwa ognie, berek, kometka itp.. Na miejscu sprzęt: piłki, paletki, skakanki oraz sprzęt do organizacji dyskotek Obiekt jest świetną bazą wypadową na tatrzańskie szlaki turystyczne, do Zakopanego, w Pieniny, na Orawę i Spisz.PROGRAM POBYTU ZIELONEJ SZKOŁY lub WYCIECZKI:

1 DZIEŃ

zbiórka uczestników godz.7.45 , wyjazd z parkingu przy szkole o godz. 8.00. Przejazd do obiektu ok. godz. 12.00. Zakwaterowanie. Odpoczynek. Obiad ( ok. godz.14.00). Po południu spacer po okolicy (zapoznanie się z terenem/przygotowanie do zajęć realizowanych w kolejnych dniach)- ścieżka ekologiczna lasem w stronę miejscowości Małe Ciche. Powrót na teren obiektu- zajęcia na miejscu. Korzystanie z infrastruktury ośrodka. Kolacja. Pogadanki, konkursy, zabawy , skecze. Rozpoczynamy prowadzenie naszej wycieczkowej Kroniki.

2 DZIEŃ

śniadanie. Wycieczka autokarowa do Zakopanego. Krótki postój przy skoczni narciarskiej „Wielka Krokiew". Zwiedzanie miasta: ul. Kościeliska - stary cmentarz i kościółek drewniany, willa Atma, spacer na Krupówkach. Zwrócenie uwagi na regionalizm, architekturę i kulturę REGIONU- przygotowanie do konkursu krajoznawczego. Powrót do obiektu na obiad. Po południu tzw. Zielony KULIG - ogromna frajda dla uczestników, przejazd atrakcyjną krajoznawczo trasą oraz bezpośredni kontakt z prawdziwą gwarą góralską. Powrót na kolację. Wieczorem zajęcia na terenie obiektu.

 


3 DZIEŃ

śniadanie. Spotkanie z przewodnikiem. Pół-dniowa wycieczka w góry. na trasie: Kuźnice -Nosalowa Przełęcz - Nosal –Murowania. Wycieczkę na Nosal zaczynamy w Kuźnicach. Z tej strony podejście jest mniej strome więc mniej męczące. Na początku idziemy niebieskim szlakiem przez Boczań do Doliny Gąsienicowej. Po chwili przechodzimy na zielony szlak, po niedługiej wędrówce dochodzimy się do Nosalowej Przełęczy. Wygodnym chodnikiem dochodzimy do wierzchołka Nosala. Na szczycie odpoczynek i cudowne widoki na Giewont i Czerwone Wierchy oraz na Przełęcz między Kopami i Orlą Perć. Schodząc można jeszcze wejść na niższe skalne fragmenty Nosala. Pierwsza wycieczka górska: krótka ( ok. 2,5 - 3 h), nie męcząca. Zwracamy uwagę na drzewa i piętra roślinności w Tatrach ( charakterystyka tatrzańskich Regli, określanie wieku drzew, charakterystyka klimatu), zbieramy liście, patyki by wykorzystać w zajęciach oraz kronice. W trakcie wędrówki dzieci sprzątają śmieci. Powrót na obiad. Czas na zajęcia dydaktyczne. Po południu zabawa w tzw. Podchody na poznanym przez grupę terenie: oznaczenie trasy bibułą , przygotowanie zadań dla części grupy związanych z pobytem na Podhalu, tworzenie mapy terenu. Czas trwania gry ok. 2h. Kolacja w formie ogniska „Zakopiańska Biesiada".

 


4 DZIEŃ

śniadanie. Przejazd do Zakopanego. Wjazd kolejką linową na Gubałówkę (1123 m n.p.m.)- najbardziej popularną częścią Pasma Gubałowskiego. Doskonałe miejsce do podziwiania panoramy Tatr. Po półgodzinnym spacerku grzbietem Gubałówki dochodzimy do Butorowego Wierchu. Z góry schodzimy spokojną trasą do dzielnicy Zakopanego- Zębu, gdzie czeka na grupę autokar. Wracamy do obiektu na obiad. Czas na zajęcia dydaktyczne i rekreacyjne. Wyjście do IZBY REGIONALNEJ - gdzie dowiemy się wszystko o najważniejszych tradycjach na Podhalu, zobaczymy stroje regionalne, dowiemy się „skąd się wzięli górale", usłyszymy muzykę płynącą z nietypowych instrumentów, zobaczymy tradycyjny wystrój „Chałupy". Prelekcja gawędziarza urozmaicona góralskimi przyśpiewkami i skeczami jest ulubionym miejscem grup szkolnych. Powrót na kolację. Wieczorne wspólne gry i zabawy, konkurs krajoznawczy.


5 DZIEŃ

śniadanie. Pobyt na miejscu. Podsumowanie Zielonej szkoły. Najlepszy kronikarz klasowy- rozstrzygnięcie konkursu. Pamiątkowe zdjęcia. Obiad. Zabranie suchego prowiantu. Opuszczenie pokoi. Wyjazd w drogę powrotną.


Dla grupy zainteresowanej bardziej intensywnym chodzeniem po górach proponujemy 8 godzinną wyprawę: Palenica Białczańska - Wodogrzmoty Mickiewicza - Dolina Roztoki - Wielka Siklawa -Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka - Kępa - Morskie Oko schr. PTTK - Dolina Rybiego Potoku -Wodogrzmoty Mickiewicza - Palenica Białczańska . Trasa dosyć łatwa, wielokrotnie realizowana przez grupy szkolne. Zamiast obiadu uczestnicy otrzymują suchy prowiant.


Terminy: kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień, październik

 


ŚWIADCZENIA:

transport - autokar turystyczny,

4 noclegi w opisanym obiekcie,

wyżywienie 3 x dziennie

ognisko z pieczeniem kiełbasek,

dyskoteka, korzystanie z infrastruktury obiektu,

wycieczki wg. programu,

opieka przewodnika tatrzańskiego podczas wycieczek,

opieka przedstawiciela odpowiadającego za realizację programu,

opłacony „Zielony KULIG",

wstęp do Izby Regionalnej,

materiały potrzebne do prowadzenia zajęć

 

W sprawie wyceny, terminów lub konieczności przygotowania zmian w programie, prosimy o kontakt z naszym biurem