Prawdziwe podróże

Laos i Kambodża

Cena od: 8574 PLN

Laos, Bangkok - Luang Prabang - Vientiane - Phnom Penh - Siem Reap - Pattaya, Laos + Kambodża, Samolot, BB - Śniadania

 Pobierz PDF

Laos i Kambodża
Od błogiego Laosu do krainy Khmerów
Bangkok - Luang Prabang - Vientiane - Phnom Penh - Siem Reap - Pattaya

Laos - o ile tylko damy mu szansę - zauroczy nas przepięknymi górskimi krajobrazami, czystymi rzekami, bogactwem smaków, obecną w każdej sferze życia duchowością i ogromną życzliwością swoich mieszkańców. Zobaczymy miasta: nieco prowincjonalną stolicę Vientiane; położone nad brzegiem Mekongu urocze górskie miasteczko z mnóstwem zabytków francuskiej architektury postkolonialnej Luang Prabang; wioski licznych w Laosie mniejszości etnicznych i zachwycające cuda natury, takie jak wodospady Kuang Si czy jaskinie Pak Ou. W Kambodży nie ominie nas poznanie trudnej historii - zobaczymy nadal świeże pamiątki krwawych rządów Pol Pota z lat 70-tych ubiegłego stulecia. Po wizycie w głośnym i chaotycznym Phnom Penh, doświadczymy ogromu Angkoru - olbrzymiego starożytnego miasta, które w XII wieku rozwijało się szybciej niż jakakolwiek europejska metropolia. Zobaczymy także stolicę Tajlandii - nowoczesny i gwarny Bangkok, w którym poza zabytkami kultury zakosztujemy życia nocnego, a wyprawę zakończymy 2-dniowym wypoczynkiem w nadmorskiej Pattayi. Program został przygotowany przede wszystkim dla miłośników przyrody, osób chcących zobaczyć i doświadczyć dalekowschodniej kultury w spokojnej, nieco uduchowionej atmosferze.

Cena: od 6.600 PLN + 820 USD


Dzień 1
Wylot z Warszawy.
Dzień 2
Przylot do Bangkoku. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie. Spacer po dzielnicy Banglamphu, w której zobaczymy słynną ulicę Khao San i gdzie odkryjemy pierwsze smaki azjatyckiej kuchni - spróbujemy wszechobecnego, tradycyjnego Pad Thai. Nocleg.
Dzień 3 
Śniadanie. Zwiedzanie najważniejszych zabytków stolicy: Wat Arun zwanej Świątynią Świtu - jednej z najstarszych i najwyższej świątyni w Bangkoku (108 m), zbudowanej w stylu khmerskim, Pałacu Królewskiego i Wat Phra Kaew - najświętszego miejsca w Tajlandii, gdzie przechowywana jest figurka Szmaragdowego Buddy, Wat Pho z ogromnym 46-metrowym posągiem leżącego Buddy. Następnie spacer po Chinatown i wizyta w świątyni Wat Traimit, w której znajduje się największy na świecie (ważący ponad 5 ton) złoty posąg Buddy. Powrót do hotelu. Nocleg.
Dzień 4 
Śniadanie. Następnie przejazd na lotnisko i przelot do Luang Prabang. Zakwaterowanie. Czas wolny. Dla chętnych możliwość odwiedzenia kilku świątyń: zbudowanej w charakterystycznym dla Luang Prabang stylu Wat Mai, która od momentu powstania w XVIII w. przez wiele lat pełniła rolę świątyni rodziny królewskiej, a także była siedzibą Pra Sangkharata - najwyższego rangą duchownego buddyjskiego w Laosie czy XVI-wiecznej Wat Xieng Thong, która wiele lat stanowiła miejsce koronacji królów Laosu. Wieczorem kolacja nad Mekongiem i spacer na night market przy głównej ulicy miasteczka - Sisavangvong, gdzie warto zaopatrzyć się w przepiękne laotańskie pamiątki. Nocleg.
Dzień 5
Poznajemy okolice Luang Prabang. Wcześnie rano, po śniadaniu wycieczka łodziami po Mekongu do jaskiń Pak Ou. Po zwiedzeniu jaskiń przystanek w tzw. Mahout Camp - miejscu, gdzie tresowane są słonie. Tam, po zaprzyjaźnieniu się ze słoniami, chętni będą mieli możliwość wykąpania ich w Mekongu. Po powrocie do miasta wejście na widowiskowy zachód słońca na wzgórze Phou Si, z którego rozciąga się niesamowity widok na całe miasteczko i okalające je góry. Po powrocie do miasta dla chętnych kolacja w tradycyjnym stylu - Lao barbecue. Nocleg.
Dzień 6 
Po śniadaniu wyjazd na lekki trekking w towarzystwie doświadczonego przewodnika. Wędrówkę rozpoczniemy niezwykle malowniczą drogą, prowadzącą pośród wzgórz, przez strumyki i pola ryżowe. Na trasie mijać będziemy wioski laotańskich mniejszości etnicznych Khmu i Hmong, w któych przewodnik zapozna nas z lokalnymi zwyczajami oraz rytmem życia, wyznaczanym tu nadal przez naturę. Trekking zakończymy przy przepięknym wodospadzie Tad Sae. Czas wolny na odpoczynek i kąpiel w krystalicznie czystej wodzie kaskadowego wodospadu. Powrót do miasta w godzinach popołudniowych. Nocleg.
Dzień 7
Rano, o wschodzie słońca dla chętnych wyjście na obdarowywanie mnichów (Sai Bath). Śniadanie. Przejazd na ekologiczną farmę, na której uprawiany jest ryż. Tutaj będziemi mieli możliwość poznać i doświadczyć całego procesu uprawy ryżu - od przygotowania sadzonek, poprzez jego wzrost i pielęgnację, do zbiorów, a następnie naszych stołów. Następnie transfer nad wodospad Kuang Si - jeden z największych w Azji Południowo-Wschodniej. Czas wolny. Powrót do miasta w godzinach popołudniowych. Nocleg.
Dzień 8
Rano, po śniadaniu zwiedzanie Pałacu Królewskiego. Około południa wyjazd z Luang Prabang i całodzienny przejazd do Vientiane. Po drodze przerwy na zrobienie zdjęć przepięknych, dziewiczych gór Annamskich oraz obiad. Zakwaterowanie. Nocleg.
Dzień 9
Po śniadaniu spacer do najciekawszych świątyń laotańskiej stolicy - Wat Si Sakhet i Hao Pha Kaew. Następnie zwiedzanie Patuxai - narodowego łuku triumfalnego, zbudowanego na cześć poległych w walce o niepodległość Laosu i jednocześnie najwyższej budowli laotańskiej stolicy, symbolu Laosu - złotej pagody Pha That Luang i oddalonego 25 km od stolicy Buddha Park. Wieczorem kolacja nad Mekongiem, gdzie spróbujemy świeżych, grillowanych ryb, faszerowanych tradycyjnie trawą cytrynową. Po kolacji dla chętnych spacer na największy night market w Vientiane. Nocleg.
Dzień 10
Po śniadaniu przejazd na lotnisko i przelot do stolicy Kambodży - Phnom Penh. Przejazd do hotelu. Zakwaterowanie. Następnie zwiedzanie Pól Śmierci - Choeung Ek. Wieczorem dla chętnych spacer główną promenadą Preah Sisowath Quay na night market, na którym często organizowane są koncerty na żywo. Powrót do hotelu. Nocleg. 
Dzień 11
Zwiedzanie stolicy Kambodży: Muzeum Toul Sleng - byłe więzienie S-21 stanowiące symbol martyrologii narodu w okresie rządów Pol Pota, następnie (dla chętnych) Royal Palace i Srebrna Pagoda. Czas wolny na zakup pamiątek na Central Market. Po południu przejazd do Siem Reap. Kolacja na Pub Street. Nocleg. 
Dzień 12
Rozpoczynamy zwiedzanie Angkoru. Zobaczymy m.in. ruiny Angkor Thom - ostatniej stolicy imperium khmerskiego ze słynną świątynią Bayon, Ta Phrom, która służyła za tło do akcji filmu Tomb Raider oraz Angkor Wat - największą, najważniejszą i najbardziej znaną świątynię w kompleksie. Póżnym popołudniem powrót do hotelu. Czas wolny. Nocleg. 
Dzień 13
Dalsze zwiedzanie Angkoru: Banteay Srei (jedna z najlepiej zachowanych świątyń, bogato zdobiona ornamentyką z motywami roślinnymi i scenami z hinduistycznej Ramajany) i innych okolicznych świątyń. Następnie przejazd nad jezioro Tonle Sap, na którym odwiedzimy jedną z pływających wiosek. Wieczorem powrót do Siem Reap. Nocleg. 
Dzień 14
Po śniadaniu całodzienny przejazd do Pattayi na wypoczynek. Nocleg. 
Dzień 15
Całodzienny odpoczynek w nadmorskiej Pattayi. Fakultatywnie rejs na pobliską wyspę Koh Larn, znajdującą się zaledwie kilka kilometrów od brzegów kurortu. Wyspa słynie ze wspaniałych, śnieżnobiałych plaż z drobnym piaskiem oraz okalającego ją lazurowego morza.
Dzień 16
Śniadanie. Odpoczynek przed podróżą. Przejazd na lotnisko Suvarnabhumi. Wylot do Polski.

Ciekawostki

 • KALENDARZ - w Azji Południowo-Wschodniej funkcjonuje kalendarz buddyjski. Era buddyjska to okres chronologiczny liczony od śmierci Siddharthy Gautamy zwanego Buddą, która miała miejsce w roku 544 p.n.e., co oznacza, że nasz rok 2018 w odwiedzanych Państwach będzie rokiem 2562.
 • NOWY ROK - nowy rok w państwach buddyzmu Theravada świętuje się w kwietniu podczas 3-dniowego festiwalu wody Songkran. Rozpoczyna się on wraz z chwilą przejścia słońca ze znaku Ryb do znaku Barana. W tym czasie buddyści odwiedzają świątynie, aby dokonać rytualnego obmycia posągów Buddy. Jest to symbol zmywania z siebie grzechów i niepowodzeń. Użycie wody w czasie Songkranu jest o wiele intensywniej praktykowane przez młodych ludzi, którzy podczas święta urządzają na ulicach prawdziwy śmigus dyngus!
 • KLIMAT - klimat monsunowy, co oznacza, że od końca maja do końca października trwa pora gwałtownych deszczy tropikalnych, zaś od grudnia do kwietnia pora sucha z wysokimi temperaturami. 
 • OBDAROWYWANIE MNICHÓW - mnisi buddyjscy na własność posiadać mogą tylko szatę i misę żebraczą – utrzymują się wyłącznie z jałmużny. Codziennie o wschodzie słońca opuszczają swoje klasztory, by wyruszyć boso na ulice miast po dary – najczęściej są nimi ryż, owoce, środki higieny osobistej i drobne pieniądze. Każdy wierny może obdarować mnichów i zyskać sobie tym samym ich modlitwy orazpomyślność i przychylność buddów.
 • ANGKOR - Angkor w czasach swojej świetności (w średniowieczu) był największym miastem świata, liczącym ponad milion mieszkańców. Dla porównania, w tym samym czasie, w królewskim Krakowie mieszkało 12 tysięcy osób, a w Rzymie zaledwie 30 tysięcy. Angkor według archeologów jest największym kompleksem miejskim ery preindustrialnej. Infrastruktura miasta, w tym drogi i kanały, rozpościerała się na przestrzeni ponad 1000 km2. Średniowieczny Angkor zajmował zatem podobny obszar co dzisiejsze Los Angeles.
 • KUCHNIA - kuchnia Azji Południowo-Wschodniej jest bardzo aromatyczna i piekielnie ostra. Dominują w niej świeże zioła – chilli, czosnek, galangal, kolendra. Podstawą diety jest ryż hodowany w wielu odmianach. Najbardziej popularnym jest tzw. sticky rice – ryż kleisty. Spotkać można również bardzo oryginalne potrawy i przekąski, jak np. galareta ze świeżej wieprzowej krwi czy suszona na słońcu bawola skóra.

Cena zawiera:

 • przelot samolotem Warszawa – Bangkok – Warszawa,
 • przelot samolotem (wewnętrzny) Bangkok – Luang Prabang oraz Vientiane  – Phnom Penh,
 • wizy - kambodżańska oraz laotańska,
 • transport lokalnymi środkami transportu w Tajlandii, Laosie i Kambodży,
 • zakwaterowanie 14 noclegów w hotelach,
 • wyżywienie śniadania,
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
 • opiekę pilota na całej trasie wycieczki,
 • opiekę przewodników lokalnych,
 • ubezpieczenie KL 45000 Euro, NNW 20000 PLN, bagaż 1100 PLN Signal Iduna S.A. - pakiet podstawowy
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Cena nie zawiera:

 • wyżywienia poza śniadaniami  – na pozostałe posiłki należy przeznaczyć ok. 20 USD dziennie. Pilot wskaże Państwu polecane restauracje i pomoże w wyborze menu,
 • kosztów realizacji programu – 810 USD (płatne pilotowi po przylocie),
 • wycieczek i atrakcji fakultatywnych:
  a) biletów wstępu do świątyń Wat Mai i Wat Xieng Thong w Luang Prbang (koszt ok. 4 USD),
  b) kąpieli ze słoniami (koszt ok. 15 USD),
  c) biletu wstępu do Pałacu Królewskiego w Phnom Penh (koszt ok. 10 USD),
  d) rejsu na wyspę Koh Larn (koszt ok. 40 USD).

Uwagi:

 • dopłata do pokoju 1-osobowego – 920 PLN,
 • w terminie od lutego do lipca w ostatnich latach występował bardzo niski poziom wody w wodospadach Tad Sae, przez co kąpiel może nie być możliwa w w/w terminach,
 • zapytaj w biurze o wymagania związane z przepisami wjazdowymi odwiedzanych państw oraz zalecane szczepienia.

Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach
 • Waluta
  Tajski baht (THB)
  Laotański kip (LAK)
  Riel kambodżański (KHR)
 • Czas lokalny
  GMT +7
  Brak czasu letniego.
   
 • Dokumenty podróży (wiza)
  Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.
  Wizy laotańska oraz kambodżańska wydawane są na przejściach granicznych.
  W Tajlandii obywatele Polski są zwolnieni z obowiązku wizowego podczas pobytów nie przekraczających 30 dni.
   
 • Zalecane szczepienia
  WZW A i B, BTP (błonica, tężec, polio), dur brzuszny
   
 • Czas przelotu
  ok. 12 h
   
 • Język
  Język tajski/laotański/khmerski.
  Zazwyczaj można porozumieć się po angielsku (w Laosie i Kambodży także po francusku).
   
 • Napięcie elektryczne
  230 V / 50 Hz
  Typ gniazdka: A, C, G, E
  (takie jak w Polsce)