Laos i Kambodża

Cena od: 4950 PLN

Laos, Bangkok, Vientiane, Luang Prabang, Phnom Penh, Egzotyka, Samolot, BB - Śniadania

 Pobierz PDF

Laos i Kambodża                                                                                                                                                                                                                                                                         POBIERZ PROGRAM
Bangkok - Vientiane - Luang Prabang - Phnom Penh - Siem Reap

Od błogiego Laosu do krainy Khmerów

Cena: od 4.950 PLN + 800 USD


Dni 1-2
Przelot z Warszawy do Bangkoku. Przejazd do hotelu. Spacer po dzielnicy Banglamphu, w której zobaczymy słynną ulicę Khao San i gdzie odkryjemy pierwsze smaki azjatyckiej kuchni – spróbujemy wszechobecnego, tradycyjnego Pad Thai. Nocleg.
Dzień 3 
Zwiedzanie najważniejszych zabytków stolicy: Pałac Królewski i Wat Phra Kaew – najświętsze miejsce w Tajlandii, gdzie przechowywana jest figurka Szmaragdowego Buddy oraz Wat Pho z ogromnym 46-metrowym posągiem leżącego Buddy. Następnie całonocny przejazd sypialnym autokarem do stolicy Laosu – Vientiane.
Dzień 4 
Przekroczenie granicy laotańskiej i podróż do Vientiane. Zakwaterowanie w hotelu i spacer do najciekawszych świątyń laotańskiej stolicy – Wat Si Sakhet i Hao Pha Kaew. Następnie zwiedzanie Patuxai – narodowego łuku triumfalnego, zbudowanego na cześć poległych w walce o niepodległość Laosu i jednocześnie najwyższej budowli laotańskiej stolicy, symbolu Laosu – złotej pagody Pha That Luang i oddalonego 25 km od stolicy Buddha Park. Wieczorem kolacja nad Mekongiem, gdzie spróbujemy świeżych, grillowanych ryb, faszerowanych tradycyjnie trawą cytrynową. Po kolacji spacer po największym night market w Vientiane. Nocleg.
Dzień 5
Całodniowy przejazd do Luang Prabang. Po drodze przerwy na zrobienie zdjęć przepięknych, dziewiczych gór Annamskich oraz obiad. Po przyjeździe do Luang Prabang zakwaterowanie w hotelu. Kolacja nad Mekongiem i spacer na night market przy głównej ulicy miasteczka – Sisavangvong, gdzie warto zaopatrzyć się w przepiękne laotańskie pamiątki. Nocleg.
Dzień 6 
Poznajemy okolice Luang Prabang. Wcześnie rano wycieczka łodziami po Mekongu do jaskiń Pak Ou. Po zwiedzeniu jaskiń przejazd na wodospady Kuang Si z postojem i lunchem w Mahout Camp – miejscu, gdzie tresowane są słonie. Tam, po zaprzyjaźnieniu się ze słoniami, ruszymy zobaczyć największy wodospad w Azji Południowo-Wschodniej. Po powrocie do miasta dla  chętnych kolacja w tradycyjnym stylu – Lao barbecue. Nocleg.
Dzień 7
Rano, o wschodzie słońca dla chętnych wyjście na obdarowywanie mnichów (Sai Bath). Następnie zwiedzanie okolic Luang Prabang – wodospadu Tad Sae i fakultatywnie Tad Thong, gdzie oczarują nas piękne widoki oraz bogata fauna i flora. Możliwość wzięcia kąpieli ze słoniami. Po powrocie do miasta wejście na widowiskowy zachód słońca na wzgórze Phou Si, z którego rozciąga się niesamowity widok na całe miasteczko i okalające je góry. Czas wolny. Nocleg.
Dzień 8
Po śniadaniu wyjazd na trekking do wiosek laotańskich mniejszości etnicznych. Wędrówkę rozpoczniemy niezwykle malowniczą drogą, prowadzącą przez strumyki i pola ryżowe. Po dotarciu na szczyt góry, na której położone są wioski grup etnicznych Khmu i Hmong czas na odpoczynek i lokalny lunch. Następnie zwiedzanie sąsiadujących ze sobą wiosek, w których podejrzymy życie wyjątkowo barwnych i ciekawych mniejszości kulturowych. Jedna z wiosek (Khmu) zbudowana jest w całości na palach, druga z kolei, wioska Hmongów, na ubitej ziemi. Można zajrzeć do chatek, nawiązać kontakt z mieszkańcami – laotańczycy są bardzo przyjaźni i otwarci. W wiosce Hmongów odwiedzimy typową laotańską szkołę podstawową. Powrót do miasta w godzinach popołudniowych. Po kolacji dla chętnych możliwość wzięcia udziału w laotańskim karaoke. Nocleg.
Dzień 9
Rano zwiedzanie Pałacu Królewskiego. Około południa wyjazd z Luang Prabang i całodzienny przejazd do Vientiane. Nocleg.
Dzień 10
Po śniadaniu przelot do Phnom Penh. Odpoczynek. Następnie zwiedzanie Pól Śmierci – Choeung Ek. Wieczorem spacer po night market przy głównej promenadzie Preah Sisowath Quay, na którym często organizowane są koncerty na żywo. Powrót do hotelu. Nocleg.
Dzień 11
Zwiedzanie stolicy Kambodży: Muzeum Toul Sleng – byłe więzienie S–21 stanowiące symbol martyrologii narodu w okresie rządów Pol Pota, następnie (dla chętnych) Royal Palace i Srebrna Pagoda. Czas wolny na zakup pamiątek na Central Market. Po południu przejazd do Siem Reap. Kolacja na Pub Street. Nocleg.
Dzień 12
Całodzienne zwiedzanie Angkoru: Angkor Thom – w tym Bayon, Ta Phrom, następnie Angkor Wat i Phnom Bakheng na którym zobaczymy wspaniały zachód słońca. Po powrocie spacer do centrum na night market. Nocleg.
Dzień 13
Dalsze zwiedzanie Angkoru: Banteay Srei i inne okoliczne świątynie. Następnie przejazd nad jezioro Tonle Sap, na którym odwiedzimy jedną z pływających wiosek. Wieczorem powrót do Siem Reap. Nocleg.
Dzień 14
Całodzienny przejazd do Bangkoku. Nocleg.
Dzień 15
Zwiedzanie miasta. Wat Arun zwana Świątynią Świtu – jedna z najstarszych i najwyższa świątynia w Bangkoku (108 m), zbudowana w stylu khmerskim. Czeka nas przeprawa promem przez rzekę Menam (Chao Praya). Następnie – w zależności od godziny wylotu – spacer po Chinatown, Wat Tarimit. Wyjazd na lotnisko.
Dzień 16
Powrót do Polski.
 

Ciekawostki

 • KALENDARZ - W Azji Południowo-Wschodniej funkcjonuje kalendarz buddyjski. Era buddyjska to okres chronologiczny liczony od śmierci Siddharthy Gautamy zwanego Buddą, która miała miejsce w roku 544 p.n.e., co oznacza, że nasz rok 2018 w odwiedzanych Państwach będzie rokiem 2562.
 • NOWY ROK - Nowy rok w państwach buddyzmu Theravada świętuje się w kwietniu podczas 3-dniowego festiwalu wody Songkran. Rozpoczyna się on wraz z chwilą przejścia słońca ze znaku Ryb do znaku Barana. W tym czasie buddyści odwiedzają świątynie, aby dokonać rytualnego obmycia posągów Buddy. Jest to symbol zmywania z siebie grzechów i niepowodzeń. Użycie wody w czasie Songkranu jest o wiele intensywniej praktykowane przez młodych ludzi, którzy podczas święta urządzają na ulicach prawdziwy śmigus dyngus!
 • KLIMAT - Klimat monsunowy, co oznacza, że od końca maja do końca października trwa pora gwałtownych deszczy tropikalnych, zaś od grudnia do kwietnia pora sucha z wysokimi temperaturami. 
 • OBDAROWYWANIE MNICHÓW - Mnisi buddyjscy na własność posiadać mogą tylko szatę i misę żebraczą – utrzymują się wyłącznie z jałmużny. Codziennie o wschodzie słońca opuszczają swoje klasztory, by wyruszyć boso na ulice miast po dary – najczęściej są nimi ryż, owoce, środki higieny osobistej i drobne pieniądze.
  Każdy wierny może obdarować mnichów i zyskać sobie tym samym ich modlitwy orazpomyślność i przychylność buddów.
 • ANGKOR - Angkor w czasach swojej świetności (w średniowieczu) był największym miastem świata, liczącym ponad milion mieszkańców. Dla porównania, w tym samym czasie, w królewskim Krakowie mieszkało 12 tysięcy osób, a w Rzymie zaledwie 30 tysięcy. Angkor według archeologów jest największym kompleksem miejskim ery preindustrialnej. Infrastruktura miasta, w tym drogi i kanały, rozpościerała się na przestrzeni ponad 1000 km2. Średniowieczny Angkor zajmował zatem podobny obszar co dzisiejsze Los Angeles.
 • KUCHNIA - Kuchnia Azji Południowo-Wschodniej jest bardzo aromatyczna i piekielnie ostra. Dominują w niej świeże zioła – chilli, czosnek, galangal, kolendra. Podstawą diety jest ryż hodowany w wielu odmianach. Najbardziej popularnym jest tzw. sticky rice – ryż kleisty. Spotkać można również bardzo oryginalne potrawy i przekąski, jak np. galareta ze świeżej wieprzowej krwi czy suszona na słońcu bawola skóra.
   

Cena zawiera:

 • przelot samolotem Warszawa – Bangkok – Warszawa,
 • przelot samolotem (wewnętrzny) Vientiane – Phnom Penh,
 • wizy – kambodżańska oraz laotańska,
 • transport lokalnymi środkami transportu w Tajlandii, Laosie i Kambodży,
 • zakwaterowanie 12 noclegów w hotelach oraz 1 nocleg w autobusie sypialnym,
 • wyżywienie śniadania, lunch w trakcie wycieczki na wodospady Kuang Si, kolacja "Lao Barbacue", lunch podczas trekkingu do wiosek mniejszości etnicznych Khmu i Hmong,
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
 • opiekę pilota na całej trasie wycieczki,
 • opiekę przewodników lokalnych,
 • ubezpieczenie KL, CP, NNW, bagaż podróżny firmy Signal Iduna S.A.
   

Cena nie zawiera:

 • wyżywienia – (poza śniadaniami) ok. 20 USD dziennie. Pilot wskaże Państwu polecane restauracje i pomoże w wyborze menu,
 • wydatków własnych,
 • kosztów realizacji programu - 800 USD (płatne przewodnikowi po przylocie).

Uwagi:

 • dopłata do pokoju 1-osobowego – 720 PLN,
 • zapytaj w biurze o wymagania związane z przepisami wjazdowymi odwiedzanych państw oraz zalecane szczepienia • Waluta
  Riel kambodżański (KHR)
  1 riel = 100 senów
  1 USD = ok. 4000 KHR
   
 • Czas lokalny
  GMT +7
  Brak czasu letniego.

 • Dokumenty podróży (wiza)
  Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty  zakończenia imprezy. Wiza wydawana jest na przejściu granicznym.
   
 • Zalecane szczepienia
  WZW A i B, BTP (błonica, tężec, polio), dur brzuszny
   
 • Czas przelotu
  ok. 12 h
   
 • Język
  Język khmerski/laotański. Czasem można porozumieć się po angielsku i francusku.
   
 • Napięcie elektryczne
  230 V / 50 Hz
  Typ gniazdka: A, C, G
  (takie jak w Polsce)

Termin Cena Rezerwacja
30-11-2019 - 15-12-20195130 PLNRezerwuj
26-10-2019 - 10-11-20194950 PLNRezerwuj
08-02-2020 - 23-02-20204950 PLNRezerwuj
28-03-2020 - 12-04-20205130 PLNRezerwuj