Prawdziwe podróże

Macedonia Bałkańskim Szlakiem + odpoczynek nad Jeziorem Ochrydzkim

Cena od: 2590 PLN

Macedonia, Belgrad - Skopje - Ochryd, Wycieczka, Autokar, HB - Śniadania i obiadokolacje

 Pobierz PDFBAŁKAŃSKIM SZLAKIEM
+ odpoczynek nad Jeziorem Ochrydzkim
BELGRAD - SKOPJE - OCHRYD

Macedonia to piękny kraj w południowo-wschodniej Europie, położony na Bałkanach, który słynie z pięknych krajobrazów, bogatej historii i kultury oraz ciepłego, gościnnego klimatu.


RAMOWY PROGRAM:
Dzień 1
Wyjazd z ustalonego miejsca w godzinach wieczornych. Nocny przejazd w kierunku stolicy Serbii - BELGRADU - jednego z najstarszych miast europejskich.

Dzień 2
Przyjazd do Belgradu. Krótkie zwiedzanie miasta z przewodnikiem. W programie między innymi twierdza Kalemegdan i Cerkiew św. Sawy. Podczas spaceru po mieście usłyszymy o produkcji najdroższego sera świata - Sera Pule, który wytwarzany jest z mleka oślego, a jego cena to około 5000 zł za kilogram. Na wytworzenie takiej ilości sera potrzeba aż 25 litrów świeżego mleka pozyskiwanego od specjalnej, bałkańskiej odmiany osłów. Być może ktoś się skusi na spróbowanie tego rarytasu. Podczas czasu wolnego proponujemy również degustację najpopularniejszych potraw serbskich takich jak ajvar (pasta z czerwonej papryki), plijeskavica (kotlety z mielonego mięsa), cevapcici (podłużne “kiełbaski” z mięsa mielonego) czy burek (ciasto nadziewane mięsem i warzywami). Po dniu pełnym smaków, aromatu i historii, przejazd do hotelu. Zakwaterowanie. Obiadokolacja i 1 nocleg.

Dzień 3
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do SKOPJE, do Macedonii. Zwiedzanie miasta, w którym urodziła się Anjezë Gonxhe Bojaxhiu – Matka Teresa z Kalkuty. W programie między innymi Stare i Nowe miasto połączone kamiennym mostem, Stara Carsija, czyli dawny turecki bazar, który do dzisiaj wita turystów plątaniną uliczek z warsztatami, meczetami czy łaźniami. Po krótkim spacerze po mieście, przejazd nad Jezioro Ochrydzkie. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja i 2 nocleg.

Dzień 4-8
Korzystanie z infrastruktury hotelu, okolicznych atrakcji, kąpiele słoneczne i kąpiele w jeziorze. Spacery i poznawanie okolicy. Śniadania i obiadokolacje w hotelu. Nocleg.

Dzień 9
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Wyjazd w drogę powrotną do Polski - trasa ok. 1800 km, ok. 20 godzin jazdy. Na trasie planowane są postoje co ok. 4,5 godziny, zgodnie z czasem pracy kierowców.

Dzień 10
Powrót do Polski we wczesnych godzinach porannych
 

W trakcie pobytu proponujemy:

 • Zwiedzanie OCHRYDY - najpiękniejszego miasta Macedonii, położonego nad brzegiem wyjątkowo malowniczego Jeziora Ochrydzkiego, w bliskim sąsiedztwie pasma gór Galicica, przy granicy Macedonii i Albanii. To jedno z najstarszych europejskich zakątków, gdzie archeolodzy wciąż odkrywają ślady bytowania człowieka z czasów hellenistycznych czy neolitycznych. Ochryda słynie także z największej - zaraz po Moskwie - kolekcji ikon średniowiecznych (w stylu bizantyjskim). Przez Greków i Rzymian nazywane Miastem Światła, współcześnie kojarzone z pierwszymi słowiańskimi piśmiennikami, św. Cyrylem i św. Metodym. Jako unikalne miejsce na Bałkanach, Ohrid już od 1979 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas zwiedzania odwiedzimy twierdzę króla Samoila, gdzie czeka na nas przepiękny widok całego miasta Ohrida. Schodząc trochę niżej zwiedzimy najważniejsze miejsce dla słowiańskiego narodu, Kościół św. Klemensa, a także pierwszy uniwersytet. Wreszcie dochodząc pod sam koniec starego miasta, zobaczymy kościół św. Kaneo skąd będziemy mieli doskonały widok na największe, najstarsze i zarazem najgłębsze jezioro na Bałkanach - jezioro Ohrid. Powrót łódkami z Kaneo do portu. Czas wolny w samym sercu miasta będzie doskonałym ukoronowaniem tego dnia - dopłata 15 euro/os.
   
 • Panoramiczne zwiedzanie "zatoki kości" - rejs statkiem. W czasie wycieczki odwiedzimy szmaragdową Zatokę Kości z repliką prehistorycznej osady. Następnie dopłyniemy do miasteczka - Sveti Naum - jednego z najświętszych miejsc prawosławia. Monastyr z grobem św. Nauma to zabytkowe, mistyczne miejsce, gdzie, przykładając ucho do grobowca Świętego, można usłyszeć bicie Jego serca - dopłata 28 euro/os.
   
 • Tradycyjny Macedoński wieczór - w jednej z najlepszych restauracji spróbujemy różnych rodzajów tradycyjnych potraw ochrydzkich. Rozpoczniemy degustacją macedońskiej rakii. Podczas kolacji poznamy tradycyjne macedońskie potrawy i smak macedońskiego wina, a wszystko to przy akompaniamencie zespołu ludowego, który wszystkim chętnym udzieli także lekcji tańców ludowych - dopłata 25 euro/os. 
   

Cena zawiera:

 • transport przejazd autokarem,
 • zakwaterowanie 7 noclegów w hotelach, w tym 1 nocleg w okolicy Belgradu, 6 noclegów w hotelu nad Jeziorem Ohrydzkim,
 • wyżywienie 2 x dziennie - śniadania i obiadokolacje,
 • opieka pilota na całej trasie wycieczki
 • ubezpieczenie: KL (koszty leczenia) i CP (leczenie chorób przewlekłych) 15 000 Euro, NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) 15 000zł, oraz bagaż 1000 zł SIGNAL IDUNA Polska S.A. 
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Cena nie zawiera:

 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów,
 • opłaty za przewodników w Skopje i Belgradzie,
 • opłaty za zestawy audio guide - dopłata 30 euro

Opcjonalnie:

 • wyżywienie FB (3 posiłki dziennie) podczas pobytu w hotelu nad Jeziorem Ohrydzkim - dopłata 300 zł/os. 

Zakwaterowanie:
HOTEL PARK GOLDEN VIEW****

Położenie:
Bezpośrednio przy Jeziorze Ochrydzkim, ok. 6km od centrum OCHRYDY, sklepy i bary ok. 1,3km od hotelu, ok. 2,3km od portu w Ochrydzie.

Pokoje:
40 pokoi, 1 budynek, 6 pięter

Pokój standardowy: 2-os. (możliwość 1 dostawki), ok. 18 m², klimatyzowany, łazienka (wanna lub prysznic, wc; suszarka), telewizja satelitarna, minibar (płatny); balkon (stolik i krzesełka), widok na góry; widok na jezioro.

Do dyspozycji gości:
Całodobowa recepcja, biuro informacji turystycznej, punkt wymiany walut, taras słoneczny, bezpłatny internet bezprzewodowy; za opłatą: room-service, pralnia, usługa prasowania, strefa wellness, wypożyczalnia rowerów i samochodów.
- w związku z obostrzeniami związanymi z COVID-19 wszystkie atrakcje i punkty programu będą realizowane zgodnie z aktualnymi wytycznymi. Jeżeli jakikolwiek z punktów programu będzie niemożliwy do zrealizowania grupa w miarę możliwości otrzyma świadczenie zastępcze.
- w przypadku zaostrzenia obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 uniemożliwiających organizację wycieczki zastrzegamy sobie prawo do anulacji imprezy turystycznej. 


HOTEL PARK GOLDEN VIEW****

Położenie:
Bezpośrednio przy Jeziorze Ochrydzkim, ok. 6km od centrum OCHRYDY, sklepy i bary ok. 1,3km od hotelu, ok. 2,3km od portu w Ochrydzie.

Pokoje:
40 pokoi, 1 budynek, 6 pięter

Pokój standardowy: 2-os. (możliwość 1 dostawki), ok. 18 m², klimatyzowany, łazienka (wanna lub prysznic, wc; suszarka), telewizja satelitarna, minibar (płatny); balkon (stolik i krzesełka), widok na góry; widok na jezioro.

Do dyspozycji gości:
Całodobowa recepcja, biuro informacji turystycznej, punkt wymiany walut, taras słoneczny, bezpłatny internet bezprzewodowy; za opłatą: room-service, pralnia, usługa prasowania, strefa wellness, wypożyczalnia rowerów i samochodów.