MEKSYK- KUBA 2014

UWAGA: nowy program, niższa cena!
TERMIN 13.02- 27.02.2014

DZIEŃ 1: Wylot z Warszawy, przelot do Mexico City przez Amsterdam. Przylot do Meksyku wieczorem, transfer do hotelu, zakwaterowanie. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 2: Po śniadaniu przejazd do Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe, największego Sanktuarium Maryjnego na świecie, odwiedzanego rocznie przez ponad 20 milionów pielgrzymów. Następnie przejazd do centrum Mexico City i wizyta w Narodowym Muzeum Antropologii i Historii uważanym za jedno z najlepiej wyposażonych i zorganizowanych w całej Ameryce Łacińskiej, z imponującą kolekcją sztuki prehiszpańskiej oraz zbiorami etnograficznymi dotyczącymi dawnych i współczesnych Indian meksykańskich. Przejazd do części historycznej Miasta Meksyk, City tour: Plac Zocalo, Pałac Narodowy z freskami słynnego Diego Rivery, Katedra Metropolitalna z wieloma polonikami, ruiny najważniejszego miejsca obrzędowego dawnych Azteków: Templo Mayor, gdzie składano ofiary z żywych ludzi. Kolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 3: Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu. Wizyta na Placu Trzech Kultur, miejsca będącego świadkiem wielu ważnych dla Meksyku wydarzeń historycznych: strefa archeologiczna Tlatelolco (z zewnątrz), dawny Plac targowy Azteków, kolonialny kościół Świętego Jakuba. Przejazd do prehiszpańskiego miasta Teotihuacan, oddalonego o 48 km od stolicy. To dawne centrum ceremonialno- administracyjne Indian Teotihuacanos, będące na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, jest jedną z najczęściej odwiedzanych stref archeologicznych w całej Ameryce Łacińskiej. Wspaniałe piramidy Słońca, Księżyca, Pierzastego Węża, sa budowlami najczęściej fotografowanymi w całym kraju. Obiadokolacja (szwedzki stół) w pobliżu piramid. Przejazd do miasta Puebla na nocleg.

DZIEŃ 4: Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu. Przejazd w pobliże miasta Puebla do miejscowości Tonantzintla i Cholula. W Tonantzintla znajduje się unikatowy kościół w stylu baroku folklorystycznego, gdzie Indianie przedstawili własną koncepcję raju. W Cholula wznosi sie największa pod względem objętości, piramida na świecie, na której w czasach kolonialnych Hiszpanie postawili katolicki kościół.  Przejazd do Puebli, zwanej “Miastem Aniołów”, ulubionego miejsca Papieża, Jana Pawła II. Spacer po mieście: Katedra, kościół Św. Dominika ze słynną “Kaplicą Różańcową”, nazwaną przez Fryderyka Humboldta w XIX w. “Ósmym Cudem Świata”. Przejazd do portu Veracruz na kolację i nocleg.

DZIEŃ 5: Śniadanie. Spacer po Rynku Głównym i Alei Nadbrzeżnej miasta słynącego z barwnego karnawału i bohaterskiej przeszłości militarnej. Przejazd do miasta Villahermosa, stolicy stanu Tabasco. Wizyta w Parku- Muzeum La Venta, gdzie znajdują się oryginalne rzeźby Kultury Olmeckiej, nazywanej Kulturą Matką z uwagi na swój antyczny charakter. Możliwość sfotografowania miejscowej fauny: tejony, tlacuaches, małpy wyjce, małpy czepiaki i inne. Przejazd do miejscowości Palenque i zakwaterowanie w hotelu wśród  bujnej roślinności tropikalnej, w pobliżu słynnej strefy archeologicznej o tej samej nazwie.

DZIEŃ 6: Śniadanie. Wizyta w strefie archeologicznej, dawnym ważnym ośrodku obrzędowo- administracyjnym Majów południowych. Spacer po zatopionych w tropikalnej dżungli pałacach, i świątyniach królestwa walecznego władcy Pakala, który żył  w VII w. n.e. i doprowadził swoje państwo- miasto do wielkiego rozkwitu. Przejazd na Półwysep Jukatan tradycyjnym szlakiem nad Zatoką Meksykańską. Krótki przystanek na plaży pełnej pelikanów, możliwość skosztowania typowego koktajlu z owoców morza. Kontynuacja podróży do miasta Merida, kulturalnej i administracyjnej stolicy Jukatanu. Zakwaterowanie w hotelu i spacer na Rynek Główny, przy którym znajduje się najstarsza w Meksyku Katedra pod wezwaniem Św. Ildefonsa, Pałac Gubernatora z pięknymi freskami przedstawiającymi historię Jukatanu, Ratusz oraz dawny pałac konkwistadora, Francisco de Montejo “El Mozo”. Przejazd tradycyjnymi dorożkami  po alei głównej Paseo Montejo, gdzie usytuowane są historyczne wille dawnych plantatorów włókna sizalowego, którego uprawa przysporzyła miastu bogactwa na przełomie XIX i XX wieku. Kolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 7: Śniadanie. Przejazd do miasta Izamal, zwanego Miastem Trzech Kultur, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Jukatańskiej, Patronki Jukatanu. Nawiedzenie Kościoła Niepokalanego Poczęcia i byłego klasztoru franciszkańskiego Św. Antoniego z Padwy, wzniesionych na ruinach dawnego Centrum obrzędowego Majów północnych. Atrium przykościelne zajmuje prawie 1 ha powierzchni i tam właśnie, w sierpniu 1993 r, papież Jan Paweł II, odbył spotkanie z przedstawicielami wszystkich plemion indiańskich Ameryki. Spacer tradycyjnymi dorożkami (calesas) wokół ruin majańskiego centrum obrzędowego, gdzie w dawnych czasach rozkwitał kult bóstwa słonecznego, “Niebiańskiej Rosy”, Itzamna. Przejazd do strefy archeologicznej Chichen-Itza ze słynną piramidą Kukulcana, która z uwagi na swój niezwykły charakter astronomiczny, została uznana za jeden z 7 nowożytnych Cudów Świata. Dwa razy do roku, w okresie zrównania wiosennego oraz jesiennego, po północnych schodach piramidy schodzi na ziemię mityczny wąż Kukulcan, obwieszczając swemu ludowi początek lub koniec cyklu rolniczego. Przejazd nad Morze Karaibskie do znanego kurortu Cancun. Zakwaterowanie w hotelu przy plaży w formule All Inclusive.

DZIEŃ 8: Śniadanie i ostatnie chwile wypoczynku na plaży. Około południa transfer na lotnisko w Cancun i przelot do Hawany (14:50 via Cubana). Wymiana waluty na lotnisku (z dolarów amerykańskich, euro lub peso meksykańskich na tzw. kubańskie dolary wymienialne = CUC). Transfer z lotniska do hotelu, zakwaterowanie. Spacer w kierunku Bulwaru Nadbrzeżnego. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 9: Wczesne śniadanie, wyjazd z hotelu do Kapitolu (bez zwiedzania). Następnie całodniowe poznawanie wyjątkowej, pełnej kontrastów kolonialnej części miasta, starej Hawany, która wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wizyta na Placu Broni (najstarszy plac w mieście), Placu Katedralnym, Starym Rynku, Placu Św. Franciszka oraz w Muzeum Rumu. Dalej zwiedzanie dzielnicy Casablanca, gdzie wznosi się monumentalny posąg Chrystusa i twierdza El Morro. Lunch w typowej kubańskiej restauracji (fakultatywnie- ok. 10-15 CUC/os.). Po lunchu dalszy ciąg zwiedzania: słynne Muzeum Ernesta Hemingwaya w San Francisco de Paula, Plac Rewolucji, spacer promenadą nadmorską, zakończoną rynkiem rękodzieła. Czas wolny z możliwością dokonania zakupu pamiątek. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 10: Śniadanie. Wyjazd do miasteczka Pinar del Rio, gdzie przewidziane jest krótkie zwiedzanie fabryki cygar. W czasie przejazdu na lunch do typowej kubańskiej restauracji będzie można podziwiać piękne krajobrazy Doliny Viñales, historycznej krainy uprawy tytoniu, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po lunchu (fakultatywnie- ok. 10-15 CUC/os.) wizyta w indiańskiej jaskini z rejsem statkiem po rzece podziemnej. Następnie przejazd do słynnego gigantycznego malowidła Mural de la Prehistoria, wykonanego w latach 60-tych na zlecenie Fidela Castro, a także chwila na zrobienie zdjęć na punkcie widokowym "Mirador Los Jasmines". Powrót do Hawany, nocleg w hotelu.

DZIEŃ 11: Śniadanie. Wyjazd do Cienfuegos. Po drodze zwiedzanie Parku Narodowego Montemar w Cienaga de Zapata. Wycieczkę rozpoczyna wizyta na farmie krokodyli, gdzie można zrobić ciekawe zdjęcia oraz zakupić różne pamiątki ze skóry krokodyla. Rejs łodzią motorową po jeziorze "Laguna Skarbów" do odrestaurowanej wioski indiańskiej Guama. Lunch (fakultatywnie) i przejazd do miasta Cienfuegos wpisanego na listę UNESCO, nazywanego  "Perłą Południa". Miasto zostało założone na początku XIX w. przez osadników francuskich na wybrzeżu pięknej Zatoki Jagua, należącej do Morza Karaibskiego. Spacer po mieście: Katedra pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia, Teatr Tomasa Terry (1889 r.),  Park Jose Marti, Pałac De Valle. Przejazd do Trynidadu nad morzez Karaibskim. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

DZIEŃ 12: Śniadanie. Zwiedzanie Trynidadu. Miasto było jedną z pierwszych siedmiu osad, założonych przez Diego Valazqueza na początku XVI wieku. Trynidad jest jednym z najlepiej zachowanych na świecie miasteczek kolonialnych i znajduje się na liście UNESCO. Przewidziany jest spacer po miasteczku wśród brukowanych uliczek, Plaza Mayor i kościół Świętej Trójcy (Msza Święta), a na końcu wizyta w słynnym barze "La Canchanchara", gdzie będzie można dokonać degustacji słynnego drinka z rumu, miodu i limonki. Przejazd do Varadero i zakwaterowanie w hotelu przy plaży w formule All Inclusive. Po drodze przystanek w punkcie widokowym Valle de los Ingenios oraz w miasteczku Sancti Spiritus, na zrobienie pamiątkowych zdjęć.

DZIEŃ 13: Wypoczynek na plaży, możliwość skorzystania z wycieczek fakultatywnych (dodatkowo płatnych) lub ze spacerów wzdłuż Półwyspu Hicacos do miasta Varadero.

DZIEŃ 14: Msza Święta w hotelu. Ostatnie chwile wypoczynku na plaży. Wykwaterowanie z hotelu i ok. godz. 14:00 transfer na lotnisko w Hawanie. Odprawa do Europy (konieczne opłacenie podatku odlotowego w wysokości 25 CUC- równowartość ok. 20 USD). Przelot via Amsterdam.

DZIEŃ 15: Przylot do Warszawy.

 

 

CENA 11600 zł/ os.

 

PODANA CENA OBEJMUJE:

- przeloty samolotem: Warszawa- Mexico City, Havana- Warszawa, Mexico City- Havana. Linie lotnicze KLM,

- przejazdy klimatyzowanym autokarem, transfer na/z lotniska,

- zakwaterowanie w hotelach 4*-3* w pokojach 2- osobowych, nad morzem z bezpośrednim dostępem do plaży,

- posiłki według programu: 2x dziennie w części objazdowej, pakiet all inclusive w Varadero,

- napoje do obiadokolacji,

- realizacja programu: opłaty za atrakcje zgodnie z programem, w tym przejażdżka łodzią w grocie Indian, bilety wstępów do muzeów zgodnie z programem, stref archeologicznych,

- opieka polskojęzycznego przewodnika w Meksyku oraz na Kubie,

- ubezpieczenie Signal Iduna Świat (KL, NNW, bagaż, CP- choroby przewlekłe),

- darmowy transfer autokarem na lotnisko w Warszawie i z powrotem (na trasie Opole- Częstochowa- Warszawa).

 

CENA NIE OBEJMUJE:

- opłat za filmowanie zgodnie z cennikami miejscowych obiektów,

- napiwków dla przewodnika, kierowców, bagażowych, artystów umilających swymi występami niektóre kolacje, taksy pobytowe- łącznie ok. 50 USD/os .

- dopłata do pokoju 1- osobowego 1800zł

UWAGI:

Turyści udający się na Kubę w celach turystycznych muszą posiadać tzw. „Kartę turysty”. Do załatwienia w Ambasadzie Kuby w Warszawie w cenie 22 EUR /os. W przypadku pośrednictwa B.P. Vero Travel w załatwieniu Karty, opłata za pośrednictwo wynosi 100zł.

Na min. 10 dni przed wylotem należy wysłać skan strony paszportu ze zdjęciem (paszport musi być ważny min. 3 mies. od daty powrotu z Kuby).

 

ZGŁOSZENIA: tel. 77 4544569, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.