Prawdziwe podróże

Tajlandia i Birma

Cena od: 6724 PLN

Tajlandia, Bangkok - Mandalay - Bagan - Inle Lake - Yangon, Birma, Samolot, BB - Śniadania

 Pobierz PDF

Tajlandia i Birma
W tajemniczej krainie mnichów                                                                                                                                                                                                                                                                 
Bangkok - Mandalay - Bagan - Kalaw - Inle Lake - Kakku - Yangon

W tajemniczej krainie mnichów to program prowadzący przez Birmę - przez jej wsie, miasta, zjawiskowe góry, jeziora i rzeki. Birmańczycy stanowią bardzo bogatą mieszankę kulturową - w ich domach czuć buddyjskie kadzidła, w szafach wiszą malezyjskie sarongi, na ulicach namiętnie żuje się betel niczym w Indiach czy Pakistanie, a pod buddyjskimi świątyniami często spotkać można gabinety chińskich chiromantów. Kuchnia birmańska także jest mieszanką smaków: Bangladeszu, Indii oraz Azji Południowo-Wschodniej. Poza bogactwem kulturowym, na trasie programu codziennie będzie mieli możliwość odkrywania niesamowitych miejsc, takich jak:

  • jezioro Inle, z pływającymi poletkami uprawnymi i rybakami wiosłującymi nogami;
  • starożytny Bagan przypominający swoją świetnością khmerski Angkor;
  • Górę Popa z buddyjskim klasztorem na szczycie (w którym czci się animistyczne bóstwa naty) - miejsce pielgrzymek tysięcy birmańsczyków;
  • Kakku - tajemniczy, najliczniejszy na świecie las stup - buddyjskich budowli sakralnych.
Program polecamy przede wszystkim osobom zainteresowanym historią i kulturą Birmy.


Dni 1-2:
Przelot z Warszawy do Bangkoku. Przejazd do hotelu. Spacer po dzielnicy Banglamphu, w której zobaczymy słynną ulicę Khao San i gdzie odkryjemy pierwsze smaki azjatyckiej kuchni. W zależności od godziny przylotu zwiedzanie najważniejszych zabytków stolicy: Pałac Królewski i Wat Phra Kaew – najświętsze miejsce w Tajlandii, gdzie przechowywana jest figurka Szmaragdowego Buddy oraz Wat Pho z ogromnym 46-metrowym posągiem leżącego Buddy. Następnie zobaczymy Wat Arun zwaną Świątynią Świtu – jedną z najstarszych i najwyższych świątyń w Bangkoku (108 m), zbudowaną w stylu khmerskim. Czeka nas przeprawa promem przez rzekę Menam (Chao Praya). Następnie spacer po Chinatown, Wat Traimit. Dla chętnych wieczorem wjazd na szczyt drugiego najwyższego budynku w Bangkoku – Baiyoke Tower II (304 m). Nocleg.

Dzień 3:
Przelot do Mandalay – centrum buddyzmu, w którym żyje blisko 60% wszystkich birmańskich mnichów. Zwiedzanie miasta, w tym: Kuthodaw Pagoda, znana jako największa książka świata oraz Mahamuni Paya z wykonanym z brązu wizerunkiem Buddy Candasãra, który jest uważany za najważniejszy w kraju. W miarę możliwości czasowych zobaczymy także zabytkowy drewniany klasztor Shwenandaw Kyaung oraz odwiedzimy Mandalay Hill na zachód słońca. Nocleg.

Dzień 4:
Zwiedzanie okolic Mandalay: monumentalna, choć nigdy nie ukończona Pagoda Mingun, Amarapura ze słynnym mostem U Bein uznanym za najdłuższy na świecie most tekowy (1.2 km), zachód słońca na wzgórzu świątynnym Sagaing. Fakultatywnie, w zależności od tempa zwiedzania, dodatkowo przeprawa przez rzekę Myitgne do historycznej stolicy Birmy – Inwy (możliwe zwiedzanie bryczką). Powrót do miasta po zachodzie słońca. Nocleg.

Dzień 5:
Całodzienny rejs rzeką Irawadi z Mandalay do Nyang U (Bagan). Transport do hotelu z przystani. Nocleg.

Dni 6-7:
Rano, o wschodzie słońca wyjazd na rowerach do Bagan. Możliwość zwiedzania na elektrycznych rowerach (ich zasięg to ok. 30-40 km). Zwiedzanie najważniejszych świątyń starożytnego miasta, m. in.: Shwesandaw z X w., uznanej za najpiękniejszą Anandy z przełomu XI i XII w., eleganckiej Gawdawpalin, największej powierzchniowo Dhamma-Yan-Gyi, najwyższej (61 m) That Byin Nyu, Shwezigon, która według legendy skrywa kość czołową i ząb samego Buddy oraz wielu innych, skrytych w dżungli, mniej znanych, choć równie urzekających świątyń. Nocleg.

Dzień 8:
Całodzienny przejazd do Kalaw z przystankiem w ważnym kulturowo i religijnie miejscu – przy Górze Popa (wulkanie o wysokości ponad 1500 m n.p.m. z buddyjskim klasztorem na szczycie). Nocleg.

Dni 9-10:
Dwudniowy trekking do Inle Lake z noclegiem w górskiej wiosce (do przejścia ok. 28 km). Czeka nas ok. 5-6 godzin marszu dziennie. Po drodze będziemy mijać pola ryżowe, łąki, wzgórza. Drugiego dnia, po dotarciu nad brzeg jeziora Inle popłyniemy łodzią do wioski Ywama, aby się zakwaterować. Wieczorem, dla chętnych wypłynięcie na zachód słońca na jezioro, gdzie będziemy mieli możliwość przepłynięcia się typowym dla jeziora Inle płaskodennym czółnem, oglądając przy tym toczące się na brzegach jeziora życie. Nocleg.

Dzień 11:
Całodzienny rejs po Inle Lake. Zobaczymy m. in.: tradycyjną metodę rybołówstwa, lokalny market (codziennie zmienia swoje miejsce i w pięciodniowym cyklu przemieszcza się od wsi do wsi), pływające ogrody (cienka, półmetrowa warstwa gruntu pływająca po tafli jeziora, na której uprawia się warzywa, owoce i kwiaty (można je zobaczyć tylko w jednym miejscu na świecie – właśnie na Inle Lake), świątynię Phaung Daw Oo (klasztor położony na południowym końcu jeziora, w wiosce Tha Ley; to najświętsze miejsce dla buddystów w rejonie jeziora Inle, słynące z wizerunku Buddy o czterech twarzach). Fakultatywnie, w zależności od tempa zwiedzania, możemy także zatrzymać się u lokalnych producentów i podejrzeć jak przebiega proces produkcyjny tkanin z lotosu, jedwabiu i bawełny, cygar, łodzi, wyrobów ze srebra. Po zakończeniu rejsu transfer do miejscowości Nyaung Shwe. Nocleg.

Dzień 12:
Całodzienna wycieczka do Kakku – najliczniejszego na świecie kompleksu stup, czyli buddyjskich budowli sakralnych. Można tu przyjeżdżać dopiero od niedawna (dotyczy to również Birmańczyków). Kakku znajduje się bowiem na terenach grupy etnicznej Pa'O walczącej od pokoleń o suwerenność swoich ziem. Nocleg w Nyaung Shwe. 

Dzień 13:
Całodzienny przejazd do Yangon. Nocleg.

Dzień 14:
Całodzienne zwiedzanie Yangon – stolicy Myanmaru od roku 1886. Zobaczymy m. in.: Shwedagon Paya – symbol Birmy, świątynię o której powstaniu krążą liczne legendy, niektóre datując ją nawet na 2500 lat przed Chrystusem, Sule Paya, wokół której skupiają się małe sklepy oraz pawilony astrologów, chiromantów i wróżek. W niewielkiej odległości od pagody można podziwiać okazałe budowle w stylu kolonialnym m. in. ratusz – City Hall, Sąd Najwyższy i 46-metrowy Pomnik Niepodległości. Następnie Park Kandawgyi ze sztucznym jeziorem, wybudowanym za czasów brytyjskich, mającym zapewniać dostawy wody dla miasta. Po zwiedzaniu udamy się na ostatnie zakupy na zbudowany w 1926 r. Bogyoke Market Aung San. Fakultatywnie, w zależności od tempa zwiedzania, zobaczymy: Chauk-that-gyi Paya z gigantycznym 72 m. posągiem leżącego Buddy i dom Aung San Suu Kyi, w którym przez wiele lat przebywała w ramach aresztu domowego. Wieczorem wyjazd lotnisko Mingaladon.

Dzień 15:
Powrót do Polski.

Ciekawostki:

  • LONGYI (SARONGI) - tradycją Birmańczyków (zarówno kobiet, jak i mężczyzn) jest noszenie długiej spódnicy-tuby, nazywanej longyi. Podczas jej zakładania, nadmiar materiału (tuby są pokaźnych rozmiarów) zwijany jest przez noszącego w węzeł, który kobiety noszą z boku, a mężczyźni z przodu. Longyi jest noszone przez Birmańczyków na co dzień, zarówno na formalne, jak i nieformalne okazje. 
  • BETEL - oryginalnym sposobem na zabicie czasu w Birmie jest popularny betel. Birmańczycy zawijają w liście betelu orzechy areki, pastę wapienną, przyprawy, czasem dodają tytoń, a następnie żują. Betel należy przeżuwać i spluwać, nigdy połykać. Może to powodować mdłości i uczucie dyskomfortu w żołądku. Środek ma działanie pobudzające, euforyzujące i jest uzależniający. Birmańczycy często traktują betel jak lekarstwo. Mówi się, że unicestwia pasożyty i odkaża przewód pokarmowy. Ubocznym skutkiem zażywania betelu jest barwienie zębów na bordowo.
  • CHEROOT - są to tradycyjne birmańskie papierosy - tytoń i drobniutkie kawałki drewienek o różnym zapachu, na przykład tamaryndu, zawinięte w wysuszony i zrolowany liść zwany tha nat phet.
  • THANAKA - najpopularniejszy w Birmie kosmetyk, używany przede wszystkim do twarzy. Jego głównym zadaniem jest ochrona przed promieniami słonecznymi.  Kosmetyk wytwarzany jest z drzewa lub korzeni Thanaki. Biało-żółta maź uzyskiwana z ich ścierania działa na skórę oczyszczająco, zabija też nieprzyjemne zapachy.

CENA ZAWIERA:

  • przelot samolotem Warszawa – Bangkok oraz Yangon – Warszawa,
  • przelot samolotem (wewnętrzny) Bangkok – Mandalay,
  • wizę birmańską,
  • transport lokalnymi środkami transportu w Tajlandii oraz Birmie,
  • zakwaterowanie 11 noclegów w hotelach oraz 1 nocleg u lokalnej rodziny w okolicach Kalaw,
  • wyżywienie śniadania,
  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
  • opiekę pilota na całej trasie wycieczki,
  • opiekę przewodników lokalnych,
  • ubezpieczenie KL 45000 Euro, NNW 20000 PLN, bagaż 1100 PLN Signal Iduna S.A. - pakiet podstawowy
  • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
  • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Cena nie zawiera:

  • wyżywienia – (poza śniadaniami) ok. 20 USD dziennie. Pilot wskaże Państwu polecane restauracje i pomoże w wyborze menu,
  • kosztów realizacji programu - 580 USD (płatne pilotowi po przylocie),
  • wycieczek i atrakcji fakultatywnych:
     a) wjazdu na szczyt Baiyoke Tower II w Bangkoku (koszt ok. 18 USD),
     b) wycieczki do Inwy (koszt ok. 5 USD),
     c) wieczoru na jeziorze Inle (koszt ok. 3 USD).

Uwagi:

  • dopłata do pokoju 1-osobowego 520 PLN,
  • zapytaj w biurze o wymagania związane z przepisami wjazdowymi odwiedzanych państw oraz zalecane szczepienia.

    Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach



  • Waluta
    Tajski baht (THB)
    Kiat birmański (MMK)
     
  • Czas lokalny
    GMT +7 w Tajlandii
    GMT +6:30 w Birmie
    Brak czasu letniego.
     
  • Dokumenty podróży (wiza)
    Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.
    E-wizę birmańską można uzyskać za pośrednictwem internetu.
    W Tajlandii obywatele Polski są zwolnieni z obowiązku wizowego podczas pobytów nie przekraczających 30 dni.
     
  • Zalecane szczepienia
    WZW A i B BTP (błonica, tężec, polio), dur brzuszny
     
  • Czas przelotu
    ok. 12 h
     
  • Język
    Język tajski/birmański.
    Zazwyczaj można porozumieć się po angielsku.
     
  • Napięcie elektryczne
    230 V / 50 Hz 
    Typ gniazdka: C, D, G, I 
    (głównie takie jak w Polsce)