Wietnam

Cena od: 5600 PLN

Wietnam, Hanoi - Hạ Long - Lào Cai, Egzotyka, Samolot, BB - Śniadania

 Pobierz PDF

Wietnam                                                                                                                                                                                                                                                                                        POBIERZ PROGRAM
Hanoi - Hạ Long - Lào Cai - Sa Pa - Sajgon - Mũi Né - Delta Mekongu

Tajemnicza północ i słoneczne południe

Cena: od 5.000 PLN + 800 USD


Dni 1-2
Przelot z Warszawy do stolicy Wietnamu – Hanoi. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Pierwsze spotkanie z kuchnią wietnamską. Spacer po Old Quater – starym mieście, gwarnej i bardzo ruchliwej stolicy Wietnamu. W zależności od godziny przylotu zobaczymy m. in. Świątynię Literatury, Plac Ba Đình z mauzoleum Ho Chi Minha i jezioro Hoàn Kiếm. Następnie udamy się na organizowane codziennie późnym popołudniem przy jeziorze przedstawienie tradycyjnego wietnamskiego teatru kukiełkowego – Múa Rối Nước. Po spektaklu czas na wieczorny spacer. Można spróbować lokalnego Pho lub piwa w jednym ze stalli, czyli ulicznej knajpce. Kolacja. Nocleg.
Dni 3-4
Śniadanie. Przejazd nad Zatokę Hạ Long. Rejs statkiem po zatoce uznanej za jeden z cudów natury i wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas rejsu po najpiękniejszej zatoce Wietnamu odwiedzimy jaskinię Thiên Cung i będziemy mieli możliwość pływania kajakami między wyspami krasowymi. Nocleg na łodzi. Rano kontynuacja rejsu i około południa powrót na przystań w Hạ Long City. Po południu powrót do Hanoi, a następnie podróż nocnym sypialnym pociągiem do Lào Cai.
Dzień 5
Przyjazd do Lào Cai wczesnym rankiem. Przejazd w góry do Sa Pa. Miasteczko Sa Pa położone jest pośród kolorowych gór o łagodnym klimacie, zamieszkałych przez wiele mniejszości etnicznych. Wyruszymy na dwudniowy trekking z lokalnym przewodnikiem. Będziemy wędrować pośród malowniczych dolin, tarasów ryżowych i drewnianych chat lokalnej ludności. Zatrzymamy się w jednej z chat, gdzie przed nocą zjemy wspólną, tradycyjną kolację. Nocleg.
Dzień 6
Po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną do Sa Pa. Po powrocie odwiedzimy targ, gdzie będziemy mieli możliwość zakupienia tradycyjnych wyrobów grup etnicznych zamieszkujących okoliczne góry, m. in. tkanin z konopii czy srebrnej biżuterii. Po południu przejazd do Lào Cai. Całonocny przejazd do Hanoi.
Dzień 7
Po śniadaniu przelot do Sajgonu. Zwiedzimy nieco chaotyczną, ale przy tym wyjątkową stolicę południowego Wietnamu. W zależności od godziny przylotu zobaczymy m. in.: Muzeum Pozostałości Wojennych, Reunification Palace, Jade Emperor Pagoda (Pagodę Żółwi odwiedzoną w 2016 r. przez Baracka Obamę), katedrę Notre Damme, starą, kolonialną pocztę, aleję Đồng Khởi oraz plac Lam Son – a na nich kolonialne budynki, operę, kina. Wieczorem spacer na największy market w Ho Chi Minh City – Bến Thành – uznawany nie bez kozery za najlepsze miejsce na zakup wietnamskich pamiątek. Powrót na Phạm Ngũ Lão na nocleg.
Dzień 8
Śniadanie. Wycieczka pod granicę kambodżańską do Wielkiej Świątyni Kaodaistycznej w Tây Ninh. Kaodaizm pojawił się w Wietnamie w latach 30. Łączy on elementy buddyzmu, chrześcijaństwa, konfucjanizmu i taoizmu. Jego wyznawcy to pacyfiści i wegetarianie, ich wiara zakłada równość płci w życiu świeckim i duchowym. Symbolem religii jest Lewe Oko Boga pojawiające się w centralnym miejscu świątyni. Następnie odwiedzimy tunele Việt Cộngu w Củ Chi – pozostałości po wojnie wietnamskiej. Do dzisiaj pozostało prawie 200 km tuneli łączących przedmieścia Sajgonu z granicą kambodżańską. Dla chętnych możliwość przejścia fragmentem tunelu. Nocleg w Sajgonie.
Dzień 9
Po śniadaniu wyjazd do Mũi Né. Czekają na nas piękne plaże, tajemnicze wydmy, bajkowe wąwozy i beztroska atmosfera. Plażowanie. Nocleg.
Dni 10-12
Plażowanie. W trakcie odpoczynku wybierzemy dzień, podczas którego wczesnym rankiem udamy się na wycieczkę jeepem na czerwone i białe wydmy, które są wizytówką Mũi Né. Zobaczymy także typową nadmorską wioskę, codzienną ciężką pracę rybaków i ich rodzin, charakterystyczne okrągłe kosze do łowienia ryb, kolorowe kutry rybackie, a także lokalny market ze świeżymi owocami morza. W trakcie pobytu w Mũi Né znajdziemy także chwilę aby pospacerować po Fairy Stream – czerwonym kanionie. W Mũi Né będziemy mieli także możliwość wykupienia lekcji kitesurfingu. Powrót do Sajgonu. Nocleg.
Dzień 13
Po śniadaniu rozpoczynamy relaksującą wycieczkę do Delty Mekongu. Przejazd do prowincji Bến Tre, słynącej z wszechobecnych palm kokosowych i sieci małych kanałów wodnych. Po dotarciu na miejsce, rejs sampanami w tropikalnej scenerii palm kokosowych. W czasie rejsu zatrzymamy się w warsztacie produkującym cukierki kokosowe (zobaczymy jak wygląda ich produkcja oraz będziemy mieli możliwość zakupienia tych wyjątkowo pysznych i ekologicznych słodkości). Następnie przejazd w okolice Cần Thơ do lokalnej rodziny na nocleg, z przystankiem przy pagodzie Vĩnh Tràng. Tutaj będziemy mieli sposobność zjedzenia prawdziwie lokalnej kolacji, którą częściowo będziemy mogli sami przygotować. Każdy otrzyma zestaw do samodzielnego zwijania sajgonek. Nocleg.
Dzień 14
Dalsze zwiedzanie Delty Mekongu. Po śniadaniu popłyniemy na największy w Delcie targ wodny Cái Răng. Handel odbywa się tu na rzece, bezpośrednio z łodzi na łódź. Po wizycie zobaczymy fabrykę tradycyjnego wietnamskiego makaronu Vermicelli (produkowanego z ryżu, manioku, wody) oraz skosztujemy na plantacji wszystkich zagadkowych owoców tropikalnych takich jak: pitaja, jackfruit, durian, liczi czy mangostan. Lunch i dalsza podróż do Tra Su. Tra Su to rezerwat ptaków, las eukaliptusowy zanurzony w wodzie pokrytej gęstą rzęsą. Popływamy sampanami wąskimi alejami pośród ptaków. Po zmroku przyjazd do Châu Đốc. Kolacja. Dla chętnych spacer na lokalny night market. Nocleg.
Dni 15-16
Po śniadaniu ostatnie chwile w Delcie Mekongu. Przed podróżą do Sajgonu zatrzymamy się jeszcze w kilku lokalnych wioskach i zobaczymy jak żyją ludzie na wietnamskiej prowincji. Zobaczymy m. in. wioskę Chamów (mniejszości muzułmańskiej). Po południu powrót do Sajgonu. Wyjazd na lotnisko. Przelot do Polski (w zależności od godziny wylotu możliwy nocleg w Sajgonie przed wylotem).

Ciekawostki:

 • KAODAIZM - jest to wietnamska religia monoteistyczna łącząca w sobie elementy chrześcijaństwa (na czele kościoła stoi papież), buddyzmu (wiara w reinkarnację), taoizmu, judaizmu, a nawet islamu. Jej historia sięga 1926 r., kiedy to Wietnamczyk Ngô Văn Chiêu doświadczył objawienia boskiego oka – symbolu wiary i boskiego imienia – Cao Dai, od którego pochodzi nazwa religii. Szacuje się, że w Wietnamie religia ma już ok. 6 milionów wyznawców. Podobnie jak w katolicyzmie istnieje tu kult świętych, jednak ich dobór jest dość zaskakujący, znajdziemy bowiem pośród nich także Charliego Chaplina, Lenina czy Joannę D’arc.
 • MOTOCYKLE - Po wietnamskich ulicach jeździ ponad 37 milionów motocyklów! Dla porównania – samochodów jest zaledwie 2 miliony.
 • NAZWISKA - Nazwiska Wietnamczyków, tak samo jak Chińczyków czy Koreańczyków składają się z trzech członów: nazwiska rodowego, drugiego imienia oraz imienia nadanego. Ponieważ prawie 40% populacji nosi nazwisko Nguyễn (Łen), Wietnamczycy zwracają się do siebie używając jedynie pierwszego imienia lub używając obu imion jednocześnie.  Nazwisko Nguyễn nosił także Ho Chi Minh – ojciec współczesnego Wietnamu.
 • JĘZYK TONALNY - Język wietnamski jest trudny w mowie nawet dla Wietnamczyków. Powodem jest stosowanie różnych intonacji dla tego samego wyrazu. Zdarza się, że to samo słowo ma wiele znaczeń w zależności od tego jak je zaintonujemy. Ułatwieniem dla nas jest fakt, że w czasach kolonialnych w 1920r. Wietnamczycy, za sprawą francuskiego jezuity Aleksanadre de Rhodes, zastąpili starowietnamski zapis alfabetyczny (przypominający język chiński) alfabetem łacińskim, z dużą liczbą znaków diakrytycznych (przy każdej samogłosce może dodatkowo wystąpić znak tonalny). 
 • ŻMIJÓWKA - Czyli rượu rắn to popularna nalewka alkoholowa, powstająca przez macerowanie węży w mocnym alkoholu. Wietnamczycy są przekonani, że mięso i krew tych gadów posiada szczególne właściwości prozdrowotne, m. in. leczy artretyzm i oczyszcza cały organizm z toksyn. Preferuje się gatunki jadowite i wierzy, że picie żmijówki uodparnia na ukąszenia zatopionych w alkoholu węży. 
 • KAWA - Kawa kojarzy nam się przede wszystkim z Ameryką Południową. Niewielu wie, że to Wietnam jest drugim światowym producentem kawy (16%) – wyprzedza go tylko Brazylia. Kawa wietnamska jest wyjątkowa – gęsta, aromatyczna, czekoladowa. W Wietnamie produkuje się głównie robustę – gatunek zawierający zdecydowanie więcej kofeiny niż popularna w Europie arabica. Na uwagę zasługuje także gatunek kawy Cà phê chồn znany na całym świecie jako Kopi Luwak. Wytwarzany jest on z ziaren kawy, które wydobywane są ręcznie z odchodów cywety (małego, futerkowego ssaka). Kopi luwak jest najdroższą kawą na świecie – kilogram kosztuje nawet kilka tysięcy złotych.

Cena zawiera:

 • przelot samolotem Warszawa – Hanoi oraz Ho Chi Minh City – Warszawa,
 • przelot samolotem (wewnętrzny) Hanoi – Ho Chi Minh City,
 • wizę wietnamską,
 • transport lokalnymi środkami transportu w Wietnamie,
 • zakwaterowanie 8 noclegów w hotelach, 2 noclegi w pociągach (wagon sypialny z kuszetkami), 2 noclegi u lokalnych rodzin (w okolicach Sa Pa oraz Cần Thơ), 1 nocleg na łodzi,
 • wyżywienie śniadania,
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
 • opiekę pilota na całej trasie wycieczki,
 • opiekę przewodników lokalnych,
 • ubezpieczenie KL, CP, NNW, bagaż podróżny firmy Signal Iduna S.A.

Cena nie zawiera:

 • wyżywienia – (poza śniadaniami) ok. 15 USD dziennie. Pilot wskaże Państwu polecane restauracje i pomoże wyborze menu,
 • wydatków własnych,
 • kosztów realizacji programu - 800 USD (płatne przewodnikowi po przylocie do Wietnamu).

Uwagi:

 • dopłata do pokoju 1-osobowego – 670 zł,
 • zapytaj w biurze o wymagania związane z przepisami wjazdowymi odwiedzanych państw oraz zalecane szczepienia. • Waluta
  Wietnamski dong (VND)
  1 dong = 100 xu
  1 USD = ok. 23000 VND
   
 • Czas lokalny
  GMT +7
  Brak czasu letniego.
   
 • Dokumenty podróży (wiza)
  Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy. E-wizę można uzyskać za pośrednictwem internetu. 
   
 • Zalecane szczepienia
  WZW A i B, BTP (błonica, tężec, polio), dur brzuszny
   
 • Czas przelotu
  ok. 13 h
   
 • Język
  Język wietnamski. Można porozumieć się po angielsku.
   
 • Napięcie elektryczne
  220 V / 50 Hz
  Typ gniazdka: A, C, D
  (takie jak w Polsce)

Termin Cena Rezerwacja
26-10-2019 - 10-11-20195600 PLNRezerwuj
11-01-2020 - 26-01-20205600 PLNRezerwuj
17-02-2020 - 03-03-20205600 PLNRezerwuj