Prawdziwe podróże

Wietnam - Tajemnicza północ i słoneczne południe

Cena od: 7874 PLN

Wietnam, Hanoi - Hạ Long - Sa Pa - Hội An - Sajgon, Wietnam, Samolot, BB - Śniadania

 Pobierz PDF

Wietnam
Tajemnicza północ i słoneczne południe
Hanoi - Hạ Long - Lào Cai - Sa Pa - Hội An - Ho Chi Minh City - Delta Mekongu

Wietnam to państwo o kilku obliczach. Proponowany przez nas program celowo wprowadza podział na północ, i południe, co pomaga zobrazować uczestnikom naszych wypraw jak różnorodnie rozwijały się te dwie części Wietnamu w XX wieku. Na północy, z nieco głębiej zakorzenionym społecznie komunizmem zobaczymy:
  • cudowną, monumentalną i soczystozieloną przyrodę: zjawiskową stację górską Sa Pa, pełną tarasów ryżowych, zamieszkiwaną przez grupy etniczne wyrabiające ręcznie własną biżuterię i przepiękne, naturalnie barwione materiały;
  • znaną z pocztówek Zatokę Smoka - Hạ Long Bay z mnóstwem wysp-mogotów sterczących z wód Morza Południowochińskiego;
  • chaotyczne Hanoi, na którego ulicach  nadal czuć obecność ducha Ho Chi Minha.
Na południu z kolei, które zaskoczy nas nowoczesnością:
  • spędzimy czas w kosmopolitycznym Ho Chi Minh City, czyli Sajgonie (ta nazwa kojarzy nam się z zamieszaniem i bałaganem nie bez powodu!) i poznamy trudną historię wojny wietnamskiej;
  • chętni będą mieli możliwość przespacerowania się podziemnymi tunelami Vietcongu Củ Chi;
  • wyciszymy się w rozległej Delcie Mekongu.
W trakcie programu czeka nas kilkudniowy odpoczynek w przepięknym Hội An - uczestnicy będą mogli poleniuchować na pobliskich plażach lub zwyczajnie napawać się niepowtarzalnym klimatem tego zabytkowego miasteczka. Wietnam to także wielka przygoda kulinarna - mnogość i bogactwo smaków są tu wyjątkowe i możecie być pewni, że nieraz was zaskoczą! Podczas wyprawy spróbujemy całej gamy autentycznych wietnamskich potraw - począwszy od klasycznej zupy Phở, przez Bún Chả (w której rozkochał się sam Barack Obama), przepyszne bagietki Bánh Mì, chrupiące naleśniki Bánh Xèo, po Cà Phê Trứng (kawę z koglem moglem). Program polecany przede wszystkim osobom aktywnym.


Dzień 1:
Wylot z Warszawy.

Dzień 2:
Przylot do stolicy Wietnamu – Hanoi. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Pierwsze spotkanie z kuchnią wietnamską. Spacer po Old Quater – starym mieście, gwarnej i bardzo ruchliwej stolicy Wietnamu. W zależności od godziny przylotu zobaczymy organizowane codziennie późnym popołudniem przy jeziorze Hoàn Kiếm przedstawienie tradycyjnego wietnamskiego teatru kukiełkowego – Múa Rối Nước. Po spektaklu czas na wieczorny spacer. Można spróbować lokalnego Pho lub piwa w jednym ze stalli, czyli ulicznej knajpce. Nocleg.

Dni 3-4:
Śniadanie. Przejazd nad Zatokę Hạ Long. Rejs statkiem po zatoce uznanej za jeden z cudów natury i wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas rejsu po najpiękniejszej zatoce Wietnamu odwiedzimy jaskinię Thiên Cung lub Sung Sot i będziemy mieli możliwość pływania kajakami między wyspami krasowymi. Nocleg na łodzi. Rano kontynuacja rejsu i około południa powrót na przystań w Hạ Long City. Po południu powrót do Hanoi, a następnie podróż nocnym sypialnym pociągiem do Lào Cai.

Dzień 5:
Przyjazd do Lào Cai wczesnym rankiem. Przejazd w góry do Sa Pa. Miasteczko położone jest pośród gór zamieszkałych przez wiele mniejszości etnicznych. Śniadanie, po którym wyruszymy na dwudniowy trekking z lokalnym przewodnikiem. Będziemy wędrować pośród malowniczych dolin, tarasów ryżowych i drewnianych chat lokalnej ludności. Zatrzymamy się w jednej z chat, gdzie przed nocą zjemy wspólną, tradycyjną kolację. Nocleg.

Dzień 6:
Rano, po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną do Sa Pa. Po powrocie odwiedzimy targ, gdzie będziemy mieli możliwość zakupienia tradycyjnych wyrobów grup etnicznych zamieszkujących okoliczne góry, m. in. tkanin z konopii czy srebrnej biżuterii. Po południu przejazd do Lào Cai. Całonocny przejazd do Hanoi.

Dzień 7:
Zakwaterowanie w hotelu. Śniadanie. Całodzienne zwiedzanie Hanoi. Zobaczymy m. in. Świątynię Literatury, Plac Ba Đình z mauzoleum Ho Chi Minha i jezioro Hoàn Kiếm. Nocleg.

Dni 8-11:
Rano przejazd na lotnisko. Przelot do Đà Nẵng. Po przylocie transfer do Hội An. Zakwaterowanie. Czas wolny. Podczas 4-dniowego pobytu zwiedzimy zabytkowe, wpisane na listę UNESCO miasteczko, malowniczo położone nad rzeką. Zobaczymy XVII-wieczny kryty most japoński, wystrój jednego z zabytkowych domów chińskich kupców, liczne świątynie i hale zgromadzeń. Chętni udadzą się dodatkowo na wycieczkę do ruin Mỹ Sơn - ważnego ośrodka religijnego królestwa Champa, na przejażdżkę rowerem pośród pól ryżowych lub na stację na wzgórzu Ba Na ze słynnym złotym mostem. Można też poleniuchować na pobliskich plażach, poszaleć na zakupach lub napawać się niepowtarzalnym klimatem Hội An. Późnym popołudniem przelot do Sajgonu. Zakwaterowanie w ścisłym centrum miasta, w pobliżu ulicy Phạm Ngũ Lão. Nocleg.

Dzień 12:
Śniadanie. Wycieczka pod granicę kambodżańską do Wielkiej Świątyni Kaodaistycznej w Tây Ninh. Kaodaizm pojawił się w Wietnamie w latach 30. Łączy on elementy buddyzmu, chrześcijaństwa, konfucjanizmu i taoizmu. Jego wyznawcy to pacyfiści i wegetarianie, ich wiara zakłada równość płci w życiu świeckim i duchowym. Symbolem religii jest Lewe Oko Boga pojawiające się w centralnym miejscu świątyni. Następnie odwiedzimy tunele Việt Cộngu w Củ Chi – pozostałości po wojnie wietnamskiej. Do dzisiaj pozostało prawie 200 km tuneli łączących przedmieścia Sajgonu z granicą kambodżańską. Dla chętnych możliwość przejścia fragmentem tunelu. Powrót do Sajgonu. Nocleg.

Dzień 13:
Po śniadaniu zwiedzimy nieco chaotyczną, ale przy tym wyjątkową stolicę południowego Wietnamu. Zobaczymy m. in.: Muzeum Pozostałości Wojennych, Reunification Palace, katedrę Notre Damme, starą, kolonialną pocztę, aleję Đồng Khởi oraz plac Lam Son – a na nich kolonialne budynki, operę, kina. Po południu spacer na największy market w Ho Chi Minh City – Bến Thành – uznawany nie bez kozery za najlepsze miejsce na zakup wietnamskich pamiątek. Powrót na Phạm Ngũ Lão na nocleg.

Dzień 14:
Po śniadaniu rozpoczynamy wycieczkę do Delty Mekongu. Przejazd do Cái Bè, gdzie zobaczymy jeden ze słynnych targów wodnych. Handel odbywa się tu na rzece, bezpośrednio z łodzi na łódź. Następnie zatrzymamy się w warsztacie produkującym cukierki kokosowe oraz popcorn z ryżu (zobaczymy jak wygląda produkcja oraz będziemy mieli możliwość zakupienia tych wyjątkowo pysznych i ekologicznych słodkości). Znajdziemy także chwilę, by popływać wąskimi kanałami wodnymi pośród palm kokosowych. Następnie przejazd w okolice Cần Thơ do lokalnej rodziny na nocleg. Tutaj będziemy mieli sposobność zjedzenia prawdziwie lokalnej kolacji przygotowanej przez gospodarzy. Nocleg.

Dzień 15:
Śniadanie. Dalsze zwiedzanie Delty Mekongu. Po śniadaniu popłyniemy na największy w Delcie targ wodny Cái Răng. Po wizycie zobaczymy fabrykę tradycyjnego wietnamskiego makaronu Vermicelli (produkowanego z ryżu, manioku, wody). Po południu powrót do Sajgonu. Wyjazd na lotnisko. Przelot do Polski (w zależności od godziny wylotu możliwy nocleg w Sajgonie przed wylotem).

Dzień 16:
Przylot do Polski.

Ciekawostki:

  • KAODAIZM - jest to wietnamska religia monoteistyczna łącząca w sobie elementy chrześcijaństwa (na czele kościoła stoi papież), buddyzmu (wiara w reinkarnację), taoizmu, judaizmu, a nawet islamu. Jej historia sięga 1926 r., kiedy to Wietnamczyk Ngô Văn Chiêu doświadczył objawienia boskiego oka – symbolu wiary i boskiego imienia – Cao Dai, od którego pochodzi nazwa religii. Szacuje się, że w Wietnamie religia ma już ok. 6 milionów wyznawców. Podobnie jak w katolicyzmie istnieje tu kult świętych, jednak ich dobór jest dość zaskakujący, znajdziemy bowiem pośród nich także Charliego Chaplina, Lenina czy Joannę D’arc.
  • MOTOCYKLE - po wietnamskich ulicach jeździ ponad 37 milionów motocyklów! Dla porównania – samochodów jest zaledwie 2 miliony.
  • NAZWISKA - nazwiska Wietnamczyków, tak samo jak Chińczyków czy Koreańczyków składają się z trzech członów: nazwiska rodowego, drugiego imienia oraz imienia nadanego. Ponieważ prawie 40% populacji nosi nazwisko Nguyễn (Łen), Wietnamczycy zwracają się do siebie używając jedynie pierwszego imienia lub używając obu imion jednocześnie.  Nazwisko Nguyễn nosił także Ho Chi Minh – ojciec współczesnego Wietnamu.
  • JĘZYK TONALNY - język wietnamski jest trudny w mowie nawet dla Wietnamczyków. Powodem jest stosowanie różnych intonacji dla tego samego wyrazu. Zdarza się, że to samo słowo ma wiele znaczeń w zależności od tego jak je zaintonujemy. Ułatwieniem dla nas jest fakt, że w czasach kolonialnych w 1920r. Wietnamczycy, za sprawą francuskiego jezuity Aleksanadre de Rhodes, zastąpili starowietnamski zapis alfabetyczny (przypominający język chiński) alfabetem łacińskim, z dużą liczbą znaków diakrytycznych (przy każdej samogłosce może dodatkowo wystąpić znak tonalny). 
  • ŻMIJÓWKA - czyli rượu rắn to popularna nalewka alkoholowa, powstająca przez macerowanie węży w mocnym alkoholu. Wietnamczycy są przekonani, że mięso i krew tych gadów posiada szczególne właściwości prozdrowotne, m. in. leczy artretyzm i oczyszcza cały organizm z toksyn. Preferuje się gatunki jadowite i wierzy, że picie żmijówki uodparnia na ukąszenia zatopionych w alkoholu węży. 
  • KAWA - kawa kojarzy nam się przede wszystkim z Ameryką Południową. Niewielu wie, że to Wietnam jest drugim światowym producentem kawy (16%) – wyprzedza go tylko Brazylia. Kawa wietnamska jest wyjątkowa – gęsta, aromatyczna, czekoladowa. W Wietnamie produkuje się głównie robustę – gatunek zawierający zdecydowanie więcej kofeiny niż popularna w Europie arabica. Na uwagę zasługuje także gatunek kawy Cà phê chồn znany na całym świecie jako Kopi Luwak. Wytwarzany jest on z ziaren kawy, które wydobywane są ręcznie z odchodów cywety (małego, futerkowego ssaka). Kopi luwak jest najdroższą kawą na świecie – kilogram kosztuje nawet kilka tysięcy złotych.

CENA ZAWIERA:

  • przelot samolotem Warszawa – Hanoi oraz Ho Chi Minh City – Warszawa,
  • przelot samolotem (wewnętrzny) Hanoi – Đà Nẵng oraz Đà Nẵng – Ho Chi Minh City,
  • wizę wietnamską,
  • transport lokalnymi środkami transportu w Wietnamie,
  • zakwaterowanie: 8 lub 9 noclegów w hotelach (w zależności od wybranego terminu), 2 noclegi w pociągach (wagon sypialny z kuszetkami), 2 noclegi u lokalnych rodzin (w okolicach Sa Pa oraz Cần Thơ), 1 nocleg na łodzi,
  • wyżywienie śniadania,
  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
  • opiekę pilota na całej trasie wycieczki,
  • opiekę przewodników lokalnych,
  • ubezpieczenie KL 45000 Euro, NNW 20000 PLN, bagaż 1100 PLN Signal Iduna S.A. - pakiet podstawowy
  • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
  • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Cena nie zawiera:

  • wyżywienia poza śniadaniami – na pozostałe posiłki należy przeznaczyć ok. 15 USD dziennie. Pilot wskaże Państwu polecane restauracje i pomoże w wyborze menu,
  • kosztów realizacji programu 380 USD (płatne pilotowi po przylocie),
  • wycieczek fakultatywnych:
     a) do ruin Mỹ Sơn (koszt ok. 35 USD),
     b) na stację na wzgórzu Ba Na ze słynnym złotym mostem (koszt ok. 60 USD).

Uwagi:

  • zapytaj w biurze o wymagania związane z przepisami wjazdowymi odwiedzanych państw oraz zalecane szczepienia.

 




  • Czas lokalny
    GMT +7
    Brak czasu letniego.
     
  • Dokumenty podróży (wiza)
    Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.
    E-wizę wietnamską można uzyskać za pośrednictwem internetu.
     
  • Zalecane szczepienia
    WZW A i B, BTP (błonica, tężec, polio), dur brzuszny
     
  • Czas przelotu
    ok. 13 h
     
  • Język
    Język wietnamski.
    Można porozumieć się po angielsku.
     
  • Napięcie elektryczne
    220 V / 50 Hz
    Typ gniazdka: A, C, D
    (takie jak w Polsce)