Prawdziwe podróże

Katowice - U nos w doma na Nikiszu

Oferta grupowa

Polska, Katowice, Oferty dla grup, Autokar, HB - Śniadania i obiadokolacje

 Pobierz PDF

Śląsk  - Katowice
"U Nos w doma na Nikiszu"

A co w niedziela na łobiod? Nudelzupa, rolada, gumiklyzjy i modro kapusta!!
Katowice – stolica śląska, rodzinne miasto Jerzego Kukuczki czy Krzysztofa Krawczyka, które docenił w swojej trylogii polski reżyser - Kazimierz Kutz. Katowickie dzielnice pojawiły się w „Perłe w koronie”, „Paciorkach jednego różańca” i „Soli ziemi czarnej”, w których reżyser pokazuje folklor, tradycję, ludowy humor i odrębność kulturową Górnego Śląska i jego mieszkańców.
Zapraszamy na wycieczkę pełną śląskich smaków i zabytków - od kopalni, przez niesamowity Nikiszowiec po zielone płuca Śląska, czyli Park Chorzowski.


Dzień 1
Wyjazd z ustalonego miejsca w godzinach porannych. Przejedziemy do Zabrza do kopalni GUIDO. Pod ziemią znajdziemy się dzięki autentycznej szoli, takiej samej, jakiej używają górnicy na czynnych kopalniach. Odkrywanie poziomu 320 wiąże się przede wszystkim z poznawaniem rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych. Część trasy na poziomie 320 m pokonamy elektryczną kolejką podwieszaną. Jest to jedyna tego typu kolejka górnicza na świecie udostępniona dla turystów! Zwiedzanie Kopalni Guido kończy się w najgłębiej położonym pubie w Europie! W Hali Pomp będziemy mieli okazję spróbowania specjalności zakładu, czyli piwa „Guido” - wyśmienitego, warzonego przez lokalny browar z Gliwic.
Po południu odwiedzimy Katowice i zobaczymy Nikiszowiec - unikat na skalę Polski, wyjątkowe miejsce, które swym klimatem zadziwia turystów z całego kraju. Wędrówka po Nikiszowcu pozwoli nam przenieść się o kilkadziesiąt lat wstecz, w świat górniczej przeszłości i tradycji miasta. By poczuć prawdziwą atmosferę Nikiszowca, odwiedzimy również podwórka budynków mieszkalnych. Tam nie tylko spotkamy mieszkańców, ale zauważymy ciekawe detale architektoniczne, charakterystyczne dla tutejszego budownictwa i odróżniające poszczególne budynki. Odwiedzimy Muzeum na Nikiszu, powstałe ze zbioru przedmiotów, które mieszkańcy Katowic przynosili z własnych domów, a co zostało im po przodkach. Na zakończenie dnia, przejdziemy do restauracji – Śląska Prohibicja - miejsca, gdzie otoczenie śląskiej architektury przeniesie nas w zupełnie inny świat. Zaprosimy grupę na typowy śląski posiłek. Być może na talerzach pojawi się Szałot (sałata jarzynowa z boczkiem/kiełbasą, podawana najczęściej z kotletem), żur, karminadle (czyli kotlety mielone/sznycle), lub szpajza (deser z bitej śmietany, cytrynowy, z owocami). Po zwiedzaniu przejedziemy do hotelu. Zakwaterowanie. Obiadokolacja integracyjna pewłna śląskich przysmaków i muzyki. Nocleg.

      

Dzień 2
Śniadanie. Wykwaterowanie. Wycieczkę zaczniemy od spaceru po Katowicach. Przejdziemy przez park Kościuszki z wieżą spadochronową z czasów II wojny światowej i drewnianym kościółkiem św. Michała. Zobaczymy Pomnik poległych górników KWK „Wujek”, którzy zginęli w czasie strajku, podczas pacyfikacji kopalni w 1981. Na trasie naszego spaceru stanie również Teatr Wyspiańskiego, pomnik Powstań Śląskich, aż dojdziemy do Strefy Kultury. Bardzo charakterystycznym punktem Katowic jest Hala Widowiskowo – Sportowa „Spodek”, sztandarowa budowla w PRL, gdzie zajrzymy w miejsca, na ogół niedostępne dla widzów takie jak np. pokoje VIP. Następnie przejedziemy do NOSPR, czyli Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, gdzie zwiedzając garderobę, sale kameralną czy backstage, będziemy mogli poczuć magię tego miejsca. Nie zabraknie nas również w Muzeum Śląskim znajdującym się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego. Grupę zaprosimy na zwiedzanie muzeum trasą Skond my som? Niezwykłą atrakcją tego miejsca jest fakt, że główna część ekspozycyjna znajduje się pod powierzchnią ziemi. Charakterystyczną pochylnią, zejdziemy z przewodnikiem na poziom - 4. Kto się odważy? Po zwiedzaniu, zaprosimy grupę na obiad. Znowu typowo, po śląsku – nudelzupa (rosół), rolada, gumiklyjzy (kluski śląskie) i modro kapusta (czerwona kapusta).
Wycieczkę zakończymy chwią relaksu w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, gdzie znajduje się skansen. Będziemy mieli między innymi możliwość przejazdu kolejką linową „Elka” nad terenem parku. Zrelaksowani i z pełnymi brzuchami, zakończymy naszą wycieczkę w godzinach popołudniowych."

    

Świadczenia:

  • transport przejazd komfortowym autokarem
  • zakwaterowanie 1 nocleg w hotelu w Katowicach (pokoje 2-, 3-osobowe z łazienkami)
  • wyżywienie 1 śniadanie, 1 obiadokolacja integracyjna z kuchnią śląską, 1 obiad
  • opiekę pilota podczas trwania całej wycieczki
  • opiekę przewodnika lokalnego podczas zwiedzania Nikiszowca
  • obowiązkowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy


Dodatkowo płatne:

  • bilety wstepu do zwiedzanych obiektów i na przejazd "Elką"

Opcjonalnie:

  • bardziej ekstremalne zwiedzanie kopalni Guido - Mroki Kopalni czy Szychta Górnicza, podczas której uczestnicy zostają prawdziwymi górnikami - świetna forma integracji zespołu!
  • warsztaty przygotowania śląskich potraw - klusek śląskich i prawdziwej śląskiej rolady



Polecamy także nasze pozostałe programy zwiedzania Polski z elementami wycieczki kulinarnej:
- Smaki Podlasia
- Smaki Kaszub
- Lubuskim Szlakiem Wina
- Receptury Podkarpacia
- Szlakiem Browarów
- Smaki Pyrlandii


Aktualnie brak terminów