Prawdziwe podróże

Wietnam - Północ i Południe - Grupa Kameralna

Oferta grupowa

Wietnam, Hanoi - Hoa Lu - Hạ Long - Hội An - Mỹ Sơn - Ho Chi Minch, Wietnam, Samolot, BB - Śniadania

 Pobierz PDF

Wietnam to państwo o kilku obliczach. Proponowany przez nas program celowo wprowadza podział na północ i południe, co pomaga zobrazować uczestnikom naszych wypraw jak różnorodnie rozwijały się te dwie części Wietnamu w XX wieku.
Na północy, z nieco głębiej zakorzenionym społecznie komunizmem zobaczymy:

Na południu z kolei, które zaskoczy nas nowoczesnością:

Wietnam to także wielka przygoda kulinarna - mnogość i bogactwo smaków są tu wyjątkowe i możecie być pewni, że nieraz was zaskoczą!
Podczas wyprawy spróbujemy całej gamy autentycznych wietnamskich potraw - począwszy od klasycznej zupy Phở, przez Bún Chả (w której rozkochał się sam Barack Obama), poprzez przepyszne bagietki Bánh Mì, chrupiące naleśniki Bánh Xèo, po Cà Phê Trứng (kawę z koglem moglem).

Cena:
6 500 PLN + 1 530 USD

 


Dzień 1 
Spotkanie z pilotem na lotnisku.
Wylot z Warszawy. Międzylądowanie w Dubaju.

Dzień 2
Przylot do stolicy Wietnamu – Hanoi.
Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Pierwsze spotkanie z kuchnią wietnamską.
Spacer po Old Quater – starym mieście, gwarnej i bardzo ruchliwej stolicy Wietnamu. Zwiedzanie, m. in.: Świątynia Literatury, Plac Ba Dinhz Mauzoleum Ho Chi Minha, Przejazd nad jezioro Hoan Kiem.

W zależności od godziny przylotu zobaczymy organizowane codziennie późnym popołudniem przy jeziorze Hoàn Kiếm przedstawienie tradycyjnego wietnamskiego teatru kukiełkowego – Múa Rối Nước.

Po spektaklu czas na wieczorny spacer. Można spróbować lokalnego Pho lub piwa w jednym ze stalli, czyli ulicznej knajpce.
Kolacja w Hanoi. Przejazd do hotelu, nocleg.

Dzień 3
Śniadanie.
Zwiedzanie Hoa Lu – dawnej stolicy Wietnamu, następnie przejazd do przepięknej doliny położonej na południe od Hanoi w prowincji Ninh Binh. Tam Cốc czyli miniaturowa wersja Ha Long Bay to zdecydowany must see w Wietnamie. Oszałamia swym niezwykłym krajobrazem usianym zielonymi polami ryżowymi oraz wijącymi się rzekami, po bokach których wyrastają z ziemi potężne wapienne skały. W programie rejs statkiem po rzece oraz wycieczka rowerowa.
Przejazd do hotelu, nocleg.

Dzień 4
Po śniadaniu przejazd nad Zatokę Hạ Long. Rejs statkiem po zatoce uznanej za jeden z cudów natury i wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Możliwość skosztowania pysznych owoców morza.
Kolacja. Nocleg na łodzi.

Dzień 5
Śniadanie.
Rano kontynuacja rejsu i około południa powrót na przystań w Hạ Long City. Przejazd do Hanoi.
Popołudniowy pobyt w Hanoi zaczniemy od wyśmienitej kawy po wietnamsku. Następnie chętni skorzystać będą mogli z przejażdżki rikszami po dzielnicy francuskiej. Nocleg.

Dzień 6
Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie stolicy, w programie: Mauzoleum Ho Chi Minh, Muzeum Etnograficzne, Świątynia Literatury (Văn Miếu) czy okolice jeziora Hoàn Kiếm. Współczesna zabudowa tej metropolii składa się w ogromnej części z budynków powstałych po II wojnie światowej i zdecydowanie widać w nich socjalistyczne wpływy architektoniczne. Na szczęście jednak większość kluczowych zabytków z wcześniejszych okresów przetrwała, dlatego możemy podziwiać je dziś w niemal nienaruszonym kształcie.

Przejazd do hotelu, nocleg.

Dzień 7
Śniadanie, czas wolny lub możliwość skorzystania z wycieczki fakultatywnej:
Przejazd motocyklami po mało turystycznych dzielnicach Hanoi w towarzystwie lokalnych kierowców.
Nocleg.

Dzień 8
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Danang. Przejazd do Hội An i zakwaterowanie w hotelu. Zwiedzanie Hội An – miasteczka uważanego za kulturalną stolicę Wietnamu. Miasto wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, dzięki starej dzielnicy tradycyjnych domów kupieckich, zabytkowych hal zgromadzeń i świątyń rozmieszczonych wzdłuż wąskich, malowniczych uliczek. Hội An mieni się kolorami, brzmi dźwiękami tradycyjnej muzyki i turystycznym gwarem. Wieczorem rejs po rzece Thu Bồn o zachodzie słońca.
Przejazd do hotelu, nocleg.

Dzień 9
Po śniadaniu przejazd do Mỹ Sơn - malowniczej doliny położonej w dżungli pomiędzy dwoma pasmami górskimi, znanej z monumentalnego kompleksu świątyń hinduistycznych. Ze względu na swoje znaczenie historyczne i kulturowe Mỹ Sơn wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Po południu powrót do hotelu oraz czas wolny w Hội An.
Nocleg.

Dzień 10
Śniadanie. Czas wolny w Hội An lub – dla chętnych – fakultatywnie wycieczka rowerowa do wioski Cam Thanh, na plantację ryżu.
Nocleg.

Dzień 11
Po śniadaniu przejazd na wzgórze Bà Nà, gdzie – oprócz przepięknej panoramy zobaczymy Złoty Most - podtrzymywany przez parę ogromnych betonowych rąk. Powrót do hotelu w Hội An, nocleg.

Dzień 12
Czas wolny, odpoczynek.

Dzień 13
Po śniadaniu przejazd malowniczą drogą Hải Vân Pass do Hue – jednego z najpiękniejszych miejsc w Wietnamie. Miasto położone jest w środku kraju, nad brzegiem Rzeki Perfumowej, kilkanaście kilometrów od jej ujścia do Morza Południowochińskiego. Sercem miasta jest kompleks Cesarskiej Cytadeli i Zakazanego Purpurowego Miasta. Jest to siedziba dawnych władców południa Wietnamu - rodu Nguyen.
Przejazd do hotelu i nocleg.

Dzień 14
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Ho Chi Minch, czyli Sajgonu. - największego miasta Wietnamu, z szerokimi bulwarami, kolonialną francuską architekturą oraz nowoczesnymi wieżowcami i chaosem na ulicach. Podczas zwiedzania zobaczymy Pałac Zjednoczenia, oryginalne budowle z interesującą historią, takie jak: Katedra Notre Dame, gmach Poczty Głównej (projektu Gustava Eiffel'a) i Operę.
Wieczór proponujemy spędzić na najbardziej imprezowej ulicy w Sajgonie Bui Vien (Bùi Viện). Słynie ona z gwaru, muzyki, restauracji i barów z pysznym i niedrogim jedzeniem oraz ulicznymi straganami z kuchnią wietnamską.
Kolacja i nocleg.

Dzień 15
Śniadanie. Całodniowa wycieczka w rejon Delty Mekongu. Mekong, nazywany też „Rzeką Dziewięciu Smoków”, jest najdłuższą rzeką na Półwyspie Indochińskim. Delta Mekongu to rejon niezwykły, o niepowtarzalnym krajobrazie, który współtworzą liczne odnogi i kanały w brunatnozielonym kolorze, po których pływają wąskie łodzie. Będzie to prawdziwe spotkanie z żywą tradycją Delty Mekongu!
Następnie czas na posiłek w restauracji serwującej tradycyjne specjały kuchni Delty Mekongu, do której dostaniemy się miejscową rikszą motorową. Po południu dalsza podróż po wodach Mekongu i powrót do Sajgonu.

Dzień 16
Po śniadaniu ciąg dalszy zwiedzania Sajgonu lub wizyta w tunelach Việt Cộngu w Củ Chi – pozostałości po wojnie wietnamskiej. Tunele Cu Chi to podziemny system korytarzy o strategicznym znaczeniu – łączyły one przedmieścia Sajgonu z granicą Kambodży i tworzyły szlaki zaopatrzeniowe z Kambodży. Do dzisiaj pozostało prawie 200 km tuneli łączących przedmieścia Sajgonu z granicą kambodżańską. Dla chętnych możliwość przejścia fragmentem tunelu. W obszarze Tuneli Cu Chi poznamy historię walk prowadzonych przez partyzantów Wietkongu. Uczestnicy dowiedzą się, co jedli, pili i w co się ubierali partyzanci oraz jakie pułapki zastawiali na Amerykanów.
Po południu powrót do Sajgonu. Czas wolny, transfer na lotnisko i wylot do Polski.

Dzień 17
Powrót do Warszawy

Ciekawostki:

  • KAODAIZM

jest to wietnamska religia monoteistyczna łącząca w sobie elementy chrześcijaństwa (na czele kościoła stoi papież), buddyzmu (wiara w reinkarnację), taoizmu, judaizmu, a nawet islamu. Jej historia sięga 1926 r., kiedy to Wietnamczyk Ngô Văn Chiêu doświadczył objawienia boskiego oka – symbolu wiary i boskiego imienia – Cao Dai, od którego pochodzi nazwa religii. Szacuje się, że w Wietnamie religia ma już ok. 6 milionów wyznawców. Podobnie jak w katolicyzmie istnieje tu kult świętych, jednak ich dobór jest dość zaskakujący, znajdziemy bowiem pośród nich także Charliego Chaplina, Lenina czy Joannę D’arc.

  • MOTOCYKLE

po wietnamskich ulicach jeździ ponad 37 milionów motocykli! Dla porównania – samochodów jest zaledwie 2 miliony.

  • NAZWISKA

nazwiska Wietnamczyków, tak samo jak Chińczyków czy Koreańczyków składają się z trzech członów: nazwiska rodowego, drugiego imienia oraz imienia nadanego. Ponieważ prawie 40% populacji nosi nazwisko Nguyễn (Łen), Wietnamczycy zwracają się do siebie używając jedynie pierwszego imienia lub używając obu imion jednocześnie. Nazwisko Nguyễn nosił także Ho Chi Minh – ojciec współczesnego Wietnamu.

  • JĘZYK TONALNY

język wietnamski jest trudny w mowie nawet dla Wietnamczyków. Powodem jest stosowanie różnych intonacji dla tego samego wyrazu. Zdarza się, że to samo słowo ma wiele znaczeń w zależności od tego jak je zaintonujemy. Ułatwieniem dla nas jest fakt, że w czasach kolonialnych, w 1920r., Wietnamczycy, za sprawą francuskiego jezuity Aleksanadre de Rhodes, zastąpili starowietnamski zapis alfabetyczny (przypominający język chiński) alfabetem łacińskim, z dużą liczbą znaków diakrytycznych (przy każdej samogłosce może dodatkowo wystąpić znak tonalny).

  • ŻMIJÓWKA

czyli rượu rắn to popularna nalewka alkoholowa, powstająca przez macerowanie węży w mocnym alkoholu. Wietnamczycy są przekonani, że mięso i krew tych gadów posiada szczególne właściwości prozdrowotne, m. in. leczy artretyzm i oczyszcza cały organizm z toksyn. Preferuje się gatunki jadowite i wierzy, że picie żmijówki uodparnia na ukąszenia zatopionych w alkoholu węży.

  • KAWA

kawa kojarzy nam się przede wszystkim z Ameryką Południową. Niewielu wie, że to Wietnam jest drugim światowym producentem kawy (16%) – wyprzedza go tylko Brazylia. Kawa wietnamska jest wyjątkowa – gęsta, aromatyczna, czekoladowa. W Wietnamie produkuje się głównie robustę – gatunek zawierający zdecydowanie więcej kofeiny niż popularna w Europie arabica. Na uwagę zasługuje także gatunek kawy Cà phê chồn znany na całym świecie jako Kopi Luwak. Wytwarzany jest on z ziaren kawy, które wydobywane są ręcznie z odchodów cywety (małego, futerkowego ssaka). Kopi luwak jest najdroższą kawą na świecie – kilogram kosztuje nawet kilka tysięcy złotych.

 

CENA ZAWIERA:

  • przelot: Warszawa-Hanoi, Sajgon-Warszawa;
  • przeloty wewnętrzne: Hanoi-Danang, Hue-Sajgon;
  • transport: w Wietnamie;
  • wizę wietnamską;
  • zakwaterowanie w hotelach o standardzie minimum 3*;
  • wyżywienie: 14 śniadań, 2 obiady, 1 kolacja;
  • realizacja programu z wybranymi biletami wstępu do zwiedzanych obiektów;
  • opiekę pilota na całej trasie wycieczki;
  • opiekę przewodników lokalnych;
  • ubezpieczenie KL 100000 EUR, NNW 15000 PLN, bagaż podróżny 1000 PLN (ubezpieczenie obejmuje choroby przewlekłe i covid-19) Signal Iduna S.A.;
  • obowiązkowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy.

CENA NIE ZAWIERA:

  • dodatkowych kosztów nie wymienionych w programie,
  • obowiązkowych napiwków
    około 80 USD/os (wliczamy kierowcę, przewodnika, obsługa łodzi na Ha Long, bagażowi, riksze, obsługa łodzi w Delcie Mekongu).

Uwagi:

  • zapytaj w biurze o wymagania związane z przepisami wjazdowymi odwiedzanych państw oraz zalecane szczepienia.



  • Waluta
    Wietnamski dong (VND)
     
  • Czas lokalny
    GMT +7
    Brak czasu letniego.
     
  • Dokumenty podróży (wiza)
    Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy.
    E-wizę wietnamską można uzyskać za pośrednictwem internetu.
     
  • Zalecane szczepienia
    WZW A i B, BTP (błonica, tężec, polio), dur brzuszny
     
  • Czas przelotu
    ok. 13 h
     
  • Język
    Język wietnamski.
    Można porozumieć się po angielsku.
     
  • Napięcie elektryczne
    220 V / 50 Hz
    Typ gniazdka: A, C, D
    (takie jak w Polsce)

Aktualnie brak terminów